Skákal pes, až doskákal…aneb s kýlou se žít nedá

11. března 2017

Stres, shon, neustále se někam honíme. Kýla se u lidí řeší obvykle včasnou operací, kdy se všije síťka ze speciálního materiálu, která zpevní dutinu břišní. A jak se tohle řeší u psů?

Terminus technicus

Obecně vzato je kýla vak naplněný tělní tekutinou, obvykle vznikne při tlaku zevnitř na blánu pobřišnici. Může vzniknout ztenčením při výskoku nebo námahou svalů a nebo při kašli. Kýla může být pravá nebo také nepravá. Ta pravá vznikne vyklenutím vnitřních orgánů, ta nepravá protržením při nějaké nehodě. Také rozlišujeme kýlu reponibilní– obvykle stav krátce po vzniku kýly, kdy lze vak lehce zamáčknout zpět a nereponibilní, což už je stav spíše chronický, delší dobu od vzniku. Důležité také je, kde se kýla nachází – může být tříselná, pupeční a nebo břišní. Jedině u pupeční lze předpokládat, že se během života sama vstřebá.

adobestock_106761924.jpeg

Být, či nebýt

Moderní medicína nepřipouští mnoho jiných řešení, než operaci. Často se však stává, že po operaci zůstane původní místo pobřišnice ztenčené zákrokem a velice snadno se problém pak vrací. Často téměř okamžitě po zákroku a prvním rozpohybování. Z USA teď do Evropy proniká neinvazivní metoda – masírování. Je-li kýla reponovatelná a nebolestivá, jednoduše lze bouličku zatlačit a zamasírovat. Opakujete-li to několikrát denně, můžete se za několik měsíců dočkat prvních úspěchů, kdy se bulka bude zmenšovat a nebude tak často vyskakovat.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Když se to pokazí

V krizovém případě může kýla „uskřinout,“ neboli ve vzniklé puklince pobřišnice se zasekne některý orgán nebo jeho část. Zajímavostí je, že kýla může být i vrozená a také dědičná, pokud na ni tedy váš pes již trpěl, není vhodný dále do chovu. Méně obvyklou kýlou je například kýla šourková, kdy jde o uskřinutí orgánů v šourkovém vaku. Uskřinutí může být životně nebezpečné, bolestivé a mělo by se okamžitě řešit. Není nač čekat!

Pokud budete mít podezření, že máš Váš pejsek kýlu, tak navštivte svého veterináře a problém nepřehlížejte. Na Hafici.cz máme mnoho veterinářů, které můžete o pomoc požádat.

stene_kukuc_s.jpg

Tip jak poznat kýlu v brzkém stádiu? ... "hladťe svého pejska často!" :-)

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?