Skákal pes, přes oves…div návštěvu neodnes!

19. ledna 2016

Když přijdete domů a váš miláček vás vítá s neutuchajícím entuziasmem, je to úžasný pocit. Kolikrát je váš pes také tím jediným, kdo vás doma doopravdy vítá. A tak se toho nemůžete nabažit a vítací ceremoniál má mnohdy třeba i několikaminutové trvání. Občas se ale z toho stane zlozvyk, kdy se vám pes snaží skočit na hlavu a třeba zrovna návštěva z toho nadšená být nemusí.

Z očí do očí. Psí řeč těla

Podle původní řeči těla se psi ve smečce zdraví olizováním koutku tlamy. Prapůvod tohoto zvyku nalezneme mezi vlky – když se vrátí matka z lovu, snaží se štěňata olíznout právě toto místo, čímž ji podnítí vyvrhnout potravu. Toto je pravděpodobně příčinou, proč se pes snaží vyskočit lidem až do obličeje a olíznout jim tvář. Také je možná zvyklý, že míváte v ruce, kterou instinktivně zvednete, když běží k vám, nějakou dobrotu, a nebo máte větší smečku a skákání používají psi jako způsob, jak se pro pohlazení vrhnout jako první.

 

Když pes vítá

I když vítání je úžasná záležitost, nic se nemá přehánět. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste psa úplně přehlédli a odpustili si tu radost z toho, že jste konečně doma. Pokud ale chcete, aby neskákal na návštěvy, musíte začít u sebe, jinak to nepochopí. Psům je jedno, že příchozí má čerstvě vyprané oblečení a nerad by na něm měl otisky tlapek. Jednou z možností je trénovat se psem cíleně příchod návštěv. Vzít jej na krátké vodítko, přikázat mu povel „sedni“ a v případě, že se vymrští ke skákání, stáhnout jej vodítkem k zemi, jasně dát povel „nesmíš“ a sedni a teprve až když pes sedí, návštěva jej smí přivítat skloněním se k němu.

Pro psy neviditelný

Další variantou odnaučení je dělat mrtvého brouka. Až pes přiběhne, postavte se s rukama u těla a vůbec si jej nevšímejte. Na jeho dorážení nesmíte nijak reagovat, ani uhýbáním, ani hlasem ani odstrkováním. Dělejte prostě, že tam nejste a že ani pes tam vlastně vůbec není. Váš absolutní nezájem jej nakonec přiměje se zklidnit, sednout si a čekat na váš zájem. Teprve pak jej pohlaďte a odměňte.

 

Nouzové řešení

Pokud jste již od počátku zásadně zanedbali výchovu a při příchodu domů se na vás valí nějaká padesátikilová neřízená střela bez možnosti zastavení, existuje tip „poslední pomoci“ – nastavit před sebe pokrčené koleno. V případě že se o něj pes praští, obvykle jej podobné roupy přejdou, jde však o nouzové řešení (ale nejrychleji účinné). Samozřejmě, že naučit psa, že skákání nemá smysl a je nežádoucí, nepůjde ze dne na den. Chce to hodně trpělivosti, vytrvalost, pevné nervy a důslednost. Výsledky se obvykle dříve nebo později dostaví!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?