Skijöring

25. února 2009

Máte vy i váš pes rádi pohyb, ale teď v zimě musíte sedět doma, protože se venku sportovat nedá? Omyl! Můžete vyzkoušet pro vás i psa zábavný sport nazývaný skijöring. Skijöring je zimní sport, kdy se člověk na lyžích nechá táhnout psem, koněm nebo i motorovým vozidlem. Slovo pochází z norského skikjøring, v překladu „řízení lyží". Pro psí skijöring se nejčastěji používá jeden až tři psi, kteří jsou stejně jako lyžař upoutáni ve speciálním postroji. K sobě jsou přivázáni lanem. Není to tak, že by se člověk pouze vezl a pes ho táhl. Lyžař psovi nebo psům pomáhá pomocí hůlek a lyží a psi slouží jen jako přídavný „motor".

Historie skijoringu

Prvopočátky skijöringu jako sportu pochází ze Skandinávie, odkud se skijöring rychle rozšířil do Ameriky a západní Evropy. Ve skutečnosti však byla síla psů podobně využívána již některými dávnými severskými kmeny jako dopravní prostředek. První závody ve skijöringu v České republice se konaly v roce 1985 v Peci pod Sněžkou.

 

Jaký pes se hodí na skijöring

Skijöring může být provozován s jakýmkoliv psem. Malí psi jsou ale v tomto sportu méně běžní, protože lyžařovi nepřidávají téměř žádnou rychlost. Na druhou stranu se skijöringem určitě zavděčíte velkým severským plemenům, jako jsou malamuti, grónští psi, samojedi a další. Nejen, že si u skijöringu vybijí svou v zimě přebývající energii, ale také se vyřádí na sněhu spolu se svým páníčkem. Jediným kritériem u skijöringu je nadšení a radost psa z pohybu - nepoužívají se totiž žádné motivační prostředky.

Techniky a výcvik

U skijöringu se používají oba typy jízdy na běžkách - klasické lyžování i bruslení. Na soutěžích se téměř výhradně používá bruslení.

 

Pro tento sport musí být pes velmi dobře vycvičen, protože lyžař nemá jiné prostředky pro ovládání psa než svůj hlas. Je tím pádem nutné, aby pes znal a poslouchal povely pro zatáčení vlevo a vpravo, pro zastavování a rozjíždění a pro vyhýbání se předmětům.

 

Používají se obdobné povely jako pro saňové psy:

  • Rozjíždění - Hike! („hajk")
  • Zatáčení vpravo - Gee! („dží")
  • Zatáčení vlevo - Haw! („hó")
  • Zastavování - Whoa! („vou")
  • Vyhýbání se překážkám -  On by! („on báj")

 

Výcvik by měl nejprve probíhat bez lyží, aby se psovod vyhnul zraněním. Ideálním základem pro skijöring je takzvaný canicross, kdy psovod je stejně jako u skijöringu připoután za svým psem, ale jedná se pouze o obyčejný běh, ne o lyžování.

Vybavení na skijoring

Základem jsou běžky s hůlkami. Lyže by měly být navoskovány horkým voskem po celé délce, aby se zabránilo zbytečnému zpomalování. Lyžař má okolo pasu široký pás (asi 8 - 10 cm) někdy se smyčkami pro nohy, aby pás pevně držel na místě a neklouzal. Často se používá horolezecký sedák. Pes může mít jakýkoliv z typů postrojů používaných pro psí spřežení. Skijöringové lano je asi 1,5 metru dlouhé, pro spřežení čítající více psů bývá delší. Součástí lana je 30 - 100 cm dlouhý popruh zvaný bungee, které vyrovnává trhnutí při rozjezdu a změně rychlosti. Bývá opatřeno háčkem, aby se lyžař v případě potřeby mohl rychle odpoutat.

 

Autorka: Jana Hujerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?