Slepý kocourek či kočička

24. března 2009

Ujali jste se zvířátka s omezeným nebo nulovým viděním ? Utrpěla vaše kočička úraz nebo prodělala nemoc, při které přišla o zrak? Nelámejte nad ní hůl, i slepá zvířata mohou prožít plnohodnotný život ve vaší péči a přinášet vám stejnou radost jako kterákoli zdravá kočka.

Je jasné, že pro zvíře, které nevidí, představuje volný pobyt venku velké nebezpečí - všude číhá mnoho nástrah, ať už jde o psy, auta, zlé lidi nebo různé pasti, jako jsou pytlácká oka, spadené ostnaté dráty, jámy, otevřené poklopy kanálů apod., do kterých může vaše slepá kočka spadnout. Nevidomé zvíře by v každém případě mělo zůstávat v bezpečí stěn vašeho domu či bytu, ale samozřejmě mu můžete dopřát i pobyt na zasíťované terase nebo balkóně nebo zkusit venčení na klidném a bezpečném místě s pomocí postrojku a vodítka.

 

Pro samotnou kočku nebude její handicap takovou tragédií, jakou by byl pro člověka. Zvířátka se s tělesnými omezeními srovnávají daleko lépe a snáze než my. Kočičce naštěstí zůstávají další smysly, které má velmi kvalitní, a tak se s pomocí čichu, vousků a výborného sluchu docela brzy dobře zorientuje v prostoru. Mnoho majitelů takových koček pak vypráví, jak jejich návštěvy do poslední chvíle netuší, že kolem nich běhá slepé zvířátko.

 

Není dobré dělat v domácnosti časté přesuny předmětů, kočička si navykne na určité uspořádání a změny v pozicích nábytku nebo volně stojících věcí by ji mohly zbytečně mást. Stejně tak nebudeme přemísťovat její misky, pelíšek nebo záchodek. Kočka si navykne na konkrétní pozice těchto předmětů a bude k nim chodit po čichu a paměti. Náhlé a nebo časté změny by mohly vést k nepříjemným nehodám. Každou změnu tedy nejprve dobře zvážíme a provádíme ji opatrně a pokud možno postupně.

 

Postižená kočka také ocení, když klasické hračky nahradíte zvukovými, např. dutým míčkem s rolničkou uvnitř, šustivým škádlítkem, chrastící myškou apod. Doporučuje se pro jistotu odstranit drobné předměty s povrchu nábytku, které by kočka mohla při svých průzkumech a honičkách shodit. Není asi nutné zdůrazňovat, že nebezpečné objekty, jako jsou nože, tekuté jedovaté látky, léky, špendlíky apod. nikdy nenecháváme ležet otevřené volně v prostoru, kde se pohybuje kočka, a to nejen ta slepá.

 

Ani soužití s ostatními kočkami v domácnosti nemusí představovat žádný problém. Zvířata nebudou brát svého slepého druha jako méněcenného. Nic mu nedarují a budou se spolu prohánět bez nejmenších úlev, stejně jako se budou vzájemně čistit a opečovávat.

 

Autorka: Lenka Pazderková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?