Smí pes vánoční cukroví?

22. prosince 2009

S blížícími se vánočními svátky, s pohledem na vánoční výzdobu v ulicích a výkladech, začínáme oprašovat recepty na vánoční cukroví, přidáme ty, které jsme letos získali od známých jako zaručenou „vánoční bombu“ a začínáme plánovat pečení. Protože nejsem výjimka, začínám plánovat již koncem listopadu a při pročítání receptů vzpomínám.

Jako první mně padl do oka recept na perníkovou chaloupku, kterou naše děti milovaly, a také to byl krásný doplněk pod vánočním stromečkem. A při této příležitosti vzpomenu na našeho prvního jezevčíka, který je už bohužel ve psím nebi. Chaloupka byla krásně ozdobená čokoládovými lentilkami a cestičku tvořila mléčná čokoláda. Každý den lentilek ubývalo jako v pohádce O perníkové chaloupce a samozřejmě první byly obviněny děti. Avšak, jak se brzy ukázalo, obvinění bylo vzneseno neprávem, neboť byl brzy chycen skutečný viník - nebo „loupač perníčků" a tím byla - nikdo jiný, než naše jezevčice. Naštěstí to byla skutečná dáma, která pojídala vždy s mírou, a tudíž jsme neskončili u veterinárního lékaře s otravou z čokolády. Je všeobecně známo, že čokoláda obsahuje látky, které pes, ale i kočky nedokáží strávit. Pozření velkého množství čokolády by mohlo mít za následky vážné zažívací problémy až otravu, která může skončit i smrtí.

 

Velkým expertem byla naše jezevčice také na likvidaci čokoládových figurek ze stromečku. Figurky dokázala velmi šikovně vybalit ze staniolu, takže my nic nepoznali. Zde je třeba rovněž upozornit na psy jedlíky, kteří by mohli v zápalu žravosti pozřít i háček a následek si každý může domyslet.

 

I náš v pořadí druhý jezevčík nepohrdne vánočním cukrovím, cukrovím pečeným doma. Samozřejmě přes vánoce hřešíme nejen my, ale i náš pes, snažíme se však dodržet heslo: „všeho s mírou". I když mu cukroví nahradíme psími laskominami, pes neodolá nástrahám talířku s cukrovím a mnohdy se obslouží sám. Náš čtyřnohý miláček si vybere jen to, co mu chutná, ale co bohužel chutná i nám. A to ryze vánoční cukroví, pečené spíše ze zvyku zůstane na talířku.

 

Jsme si vědomi, že psovi tato sladká strava vůbec nesvědčí z hlediska trávení, že kazí zuby a způsobuje nadváhu a může vánoce proměnit v hotové peklo v podobě zažívacích problémů a následně návštěv veterinárního lékaře, ale věřím, že nejsme sami, kteří svého psa přes vánoce tak trochu „kazíme". Snad jen velmi zásadový chovatel dokáže úplně vyloučit ze psího jídelníčku tyto vánoční sladkosti.

 

Když jsem hledala na internetu nové recepty na vánoční cukroví, objevila jsem, že výrobci krmiv pro psy rychle zareagovali na poptávku chovatelů a nabízí i vánoční cukroví pro psy, které je vyrobeno z přírodních produktů, bez konzervačních látek a barviv. Dokonce i tvary se blíží těm typicky vánočním. Může nás odradit pouze cena za kilogram, ale není to špatný námět na dárek pro našeho miláčka pod vánoční stromeček. Šikovné kuchařky mohou i vánoční cukroví pro psy upéct sami, stačí jenom trochu fantazie nebo brouzdání po internetu.

 

Vánoční období je plné nástrah nejen pro naše miláčky, co se týče zdravé výživy, ale i pro nás. Proto se snažme alespoň trochu odolat sladkým a nezdravým nástrahám a prožijme toto období v klidu bez zažívacích problémů u nás i u svého pejska a rovněž bez stresu, neboť veškerý stres se okamžitě přenáší i na naše čtyřnohé kamarády.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?