Smutná zpráva od malé Sigi

21. srpna 2015

Zdravím všechny příznivce zvířat a přírody. Už dlouho mě trápí jedna věc, a to úmrtí jednoho z nejlepších štěňátek, co jsme měli ve vrhu. Narodilo se 11.8.2015, jako 5. ve vrhu, časně odpoledne, pojmenovali jsme ji Sigi. Porod měla v pořádku, všechno se vyvíjelo tak jak mělo. V pořádku se krmila, spala, dýchala, pohybovala se, plodový vak měla celý.

Se všemi jsme byli na kontrole a řekli nám ,vše v pořádku, jeďte domů, a hlavně jim prosím vás nekupírujte ocásky, jsou už teď moc krásní'. V pořádku všichni usnuli na maminčiných cecících s plnými bříšky, hřáti jejím tělesným teplem, spokojení a unavení po prvním dni na tomto světě...

Přes noc se nic zvláštního nedělo, všichni spali, občas někdo zakňučel, a tak dostal od mámy najíst nebo jsem mu pomohla při těch občasných krátkých kontrolách přelézt přes další štěně k mámě, nebo je lépe přikryla vzdušnou dekou.

Ráno se všichni poctivě krmili, fena na nás šťastně, ale zároveň pořád zcela vyčerpaně hleděla, krmící ty malé chlupaté kuličky, s jiskřeníma malými ohníčky v očích.
Vzali jsme ji ven na zahradu, napila se, najedla, trochu proběhla a vyvenčila a hned běžela zpátky za štěňaty (je to velice vzorná matka na to, že je máma prvoročka)... Jakmile někdo z nich jen tichounce zakňučí, něco se mu nelíbí, fenka okamžitě přiběhne a nedbá ani na to, jestli si právě ulevuje nebo má hlad. Její děti jsou její předností, pýchou a štěstím.

Den probíhal po tom všem stresu okolo 7-hodinového porodu a jestli se nepřihodí něco špatného, tak jak měl, zcela uvolněně, přirozeně, šťastně... Ale pouze do doby, než začla plakat Sigi. Pištěla, přímo plakala, ale nevěděli jsme proč, v tu chvíli u nich zrovna nikdo nebyl. Nebylo možné, aby ji fena byť jen na chvilku zalehla, protože ji měla před sebou a seděla, krmila ostatní štěňata.

K cecíkům Sigi nechtěla, spát nechtěla, z kojenecké lahve s náhražkou psího mateřského mléka si jen něco málo srkla, lezla po bedně, přes štěňata a plakala dál. V kuse, bez přestávek.

Rvalo mi to srdce. Čekali jsme. 30 minut, hodinu.... Zavolali jsme veterinářce. Řekla, že ještě máme nějakou hodinku až dvě počkat. A tak jsme čekali. Čekali a nemohli nic kloudného dělat. Po kapkách jsme do ní pomalu dostávali psí mléko z kojenecké lahve, snažili se jí utišit, uspat, zahřát, ale nic nepomáhalo. Plakala dál. Po hodině a půl jsme volali veterinářce, jestli bychom mohli přijet. Jenom s ní, aby se nemusela dál trápit, na nebeskou injekci. Souhlasila.

Se slzami v očích a mokrou tváří jsem připravovala malou krabičku, malou kartonovou rakev. Bylo mi zle, cítila jsem se jako bez duše, ztracená, jako vrah, ale zároveň jsem věděla, že se nedá nic dělat.

Vzala jsem Sigi do rukou a naposled jí udělala fotku. Odnesla ji do krabičky. Jenže co se nestalo ; fenka přiběhla, a tak jsme jí ji dali naposledy očuchat a rozloučit se. Jenže ona nečuchala, rovnou otevřela tlamu a odnesla štěně zpět do boudy. Milovala jí příliš na to, aby ji nechala zemřít bez její přítomnosti, bez jejího vědomí, i když mi to připadalo strašně kruté. Tohle nám poté udělala ještě 3x. Opět jsme volali. Dohodli jsme se, že budeme štěně krmit z kojenecké lahve a počkáme do druhého dne.

Po hodině a půl pomalého krmení se utišila a usnula. Za pár minut se ale opět probudila, a tak jsme ji krmili dál. Pak už nechtěla, a pořád jakoby usilovně tlačila. Pochopila jsem. Ještě za svůj pobyt na našem světě vůbec nekakala. Nejspíš měla zácpu. Rozhodla jsem se ji donutit vypít ještě pár mililitrů mléka. A dosáhla jsem touženého výsledku. Zatímco ostatní už si z horní cesty ulevili alespoň jednou nebo dvakrát, jí se to podařilo až teď. Ucítila jsem nový záblesk naděje na její život a obrovskou úlevu.

Bříško jí trošku splasklo a vyloučený exkrement mezitím zmizel někde hluboko v matčině břiše. Začala se krmit, i když ne z přikládaného cecíku. Povzdychla jsem si, ale úlevu jsem ještě pořád cítila a byla odhodlaná jí zachránit. Přes noc spala. Tvrdě spala, a nakonec jsme do ní dostali ještě trošku mléka. Přes noc jsem skoro vůbec nespala, ale nechtěla jsem tam chodit, chtěla jsem to nechat na přírodě. A tak jediné co jsem dělala, bylo, že jsem máčela slzami polštář a přehrávala si celý den v hlavě.

Ráno ale nastal šok. Jak to v přírodě bývá, přežije nejsilnější. Uvědomovala jsem si to až příliš dobře a intenzivně, ale dokud existuje naděje, nechtěla jsem tomu věřit ani v nejmenším. Jak naivní představa.

Sigi pomalu umírala. Něco ještě měla sílu vypít, ale zbytek jsem do ní cpala vlastně násilím. Nevypila ani třetinu toho co předešlý den. Umírala vysílením. Připadala jsem si jako dvojitý vrah - jednou, když jsme ji chtěli poslat pánubohu do péče a ochrany, a teď podruhé, kdy jsem ji nechala umírat vysílením. Během chvíle jsem měla opět zmáčenou tvář. Nebyla už šance ji zachránit. Odpoledne zemřela vysílením.

Vzala jsem tu samou krabičku, co byla přichystaná pro její odvoz k veterinářce, dala ji do ní a udělala jí hrobeček. K němu položila luční kvítí, co nám rostlo u plotu, na krabičku naházela hlínu, zapíchla tam malý křížek a po minutě ticha se slzami, snad všude, odešla.

Je to teprve týden a kousek, ale stále mě to trápí. Proto si i vy dávejte pozor, jak moc se vaše štěˇata krmí, jestli vůbec vylučují, nekňučí a nelezou po porodní bedně, jak se chovají, a především, jestli se matka nějakého šmudly už nezbavuje, neodstrkuje ho od sebe, což se někdy stává - to ale náš případ nebyl, snad jen z části.

Všem přeji pevné zdraví, hodně štěstí, rodinnou pohodu a s mazlíky jenom radost a ne starost! Takže úsměv na tváří, sluníčko nad hlavou a přírodu kolem sebe... :) ;)-

 

Uděleno: 120 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?