Smyslové orgány a jejich výkonnost

27. února 2009

Kočky jsou stejně jako psi prstochodci - tzn., že došlapují jen na prsty, zatímco lidé jsou ploskochodci - využívají celého chodidla. Země se dotýká jen malá část nohou a to umožňuje kočce prodloužení kroku a docílení poměrně rychlého zrychlení. Dalším faktorem, který z kočky činí vynikajícího lovce, jsou specificky vyvinuté smysly.

Zrak - oči kočky

Postavení očí umožňuje skvělé vidění. Oči míří dopředu a jsou posazeny tak, aby vznikal co nejlepší trojrozměrný obraz. Zcela ojedinělá je pružnost zorničky, což umožňuje přizpůsobit se různým světelným podmínkám, ovšem všeobecný názor, že kočka dobře vidí v noci, je mylný! Nejlépe se kočka orientuje v šeru, zrak je v tuto chvíli asi o polovinu lepší než u člověka. Schopnost koček vidět za šera je podmíněna pružností svalů ovládajících zorničku. Je to skulina regulující stažením či roztažením světlo dopadající do oka. Například na slunci se velmi zúží, ale kvalita vidění zůstává stejná. Vazy a svaly v oku umožňují pohyb čočky při zaostřování jak na bližší, tak na vzdálenější předměty. Nejostřeji kočka vidí v rozmezí 2 - 7 metrů. Předměty v bezprostřední blízkosti rozeznává poměrně špatně.

 

V noci se uplatňuje další pozoruhodná vlastnost kočičích očí. Je to speciální odrazová vrstva na povrchu sítnice, která zvyšuje její vnímavost a zesiluje viděný obraz. Právě tato odrazová vrstva způsobuje světélkování očí ve tmě, odráží např. světlo od baterky či auta a kočka se stává viditelnou i v noci. Zornička se v noci rozšiřuje na maximální šířku, čímž do oka dopadá více světla, to dopadá na sítnici a tím je více stimulován mozek. I tak je ale noční vidění poměrně špatné, nelze rozeznat detaily. Kočky ale lokalizují pohyb kořisti celkem přesně pomocí čichu a sluchu.

 

Sluch kočky

Sluch u koček je bezesporu lepší než u lidí. V každém uchu je víc jak dvanáct svalů, díky kterým kočka ucho otočí až o 180 stupňů a zachytí i vzdálené zvuky, které dokáže lokalizovat a určit jejich vzdálenost. Spodní hranice sluchu je totožná s tou lidskou, ovšem horní hranice je více jak dvaapůlkrát vyšší! Právě díky této schopnosti dokáže kočka rozpoznat téměř neslyšitelný hlas koťat v přírodě. Kočky často sedí na jednom místě bez hnutí několik hodin právě proto, že registrují zvuky, které jejich majitel neslyší. Nepřekonatelná je možnost určit přesně místo, odkud zvuk přichází. Dokáží rozeznat dva zvuky vzdálené od sebe do deseti centimetrů na vzdálenost jednoho metru. Právě proto přichází kočky k domovu přesně ve chvíli našeho příjezdu domů. Může to být také důvod, proč divoké kočky dokáží varovat před živelnými pohromami. Možná právě díky těmto schopnostem je kočka veliký milovník ticha, tlumeného a klidného hlasu. Je vhodné jí určit tichý kout, kde může v klidu odpočívat. Zahlédneme-li, že kočka trhaně háže hlavou nebo si drápe uši, může se jednat o nemoc (poměrně častý a snadno léčitelný ušní svrab jinak zvaný ušní prašivina) nebo o počínající hluchotu. Ta se nedá bohužel nijak léčit a kočka si na ni obvykle dříve či později zvykne.

 

Čich

Jakmile se kotě narodí, vkládá si do paměti svůj obraz pachů. Nejprve jde o pach matky a mateřského mléka. Později si ukládá pach svého majitele, jiných lidí, ostatních zvířat, rostlin v okolí. Ale počíná také se šířením vlastního pachu otíráním hlavy, boků, ocasu o svého majitele nebo nábytek. Čichových buněk má kočka zhruba o polovinu více než člověk. Čich je u koček posílen zvláštním útvarem na horním patře, jde o tzv. vomeronasální orgán. Kočka nejprve pootevře tlamu a vypláznutým jazykem nasaje pach. Jazyk pak ohne až k vomeronasálnímu orgánu a odtud putuje informace o pachu do mozku. Kočky podle pachu najdou kořist, značí si hranice svého teritoria a rozpoznávají cizí území. Kočka nikdy nepozře potravu, aniž by ji předem důkladně neočichala, dokáže přesně určit její čerstvost, už velmi mladá koťata rozpoznají např. druhy konzerv. Důležitý je čich zejména při rozmnožování. Když např. majitel pohladí cizí kočku, její pach je okamžitě jeho vlastní kočkou „načten" a uložen do paměti. Je brána jako potencionální konkurent. Kocour čichem hledá potencionální partnerku, kočka naopak cítí přítomnost kocoura.

 

Chuť

Chuť je u koček velmi spojena s čichem, pokud kočkám potrava nevoní, málokdy jí ochutnají. Jazyk je pokryt chuťovými pohárky po celé ploše vyjma středu. Na rozdíl od lidí nerozeznávají kočky sladkou chuť a cukry jim způsobují těžké průjmy. Proto není vhodnou potravou mléko, obsahuje mléčný cukr laktózu. Při onemocnění má kočka zastřenu jak chuť, tak čich a často nejí vůbec nebo velmi málo. V takovém případě podáváme výrazně aromatické maso - např. tuňáka.

 

Kočka a hmat

Hmat je u koček vyvinut poměrně špatně. Nejcitlivější je jazyk, poté čenich a tlapky. Během chůze se pomocí hmatových senzorů přenáší do mozku údaje o povrchu, především o teplotě a sklonu. Díky tomu může kočka přizpůsobit pohyb aktuální situaci. Kočičí tlapky také zaznamenávají chvění země mnohem dříve než lidé. Samostatnou kapitolou tvoří hmatové vousy tzv. vibrisy. Jsou velice citlivé a pomáhají kočce při orientaci. Při poškození vousů při boji je kočka velice nejistá, kdežto kočky s hustými a dlouhými vousy si jsou absolutně jisté při pohybu. Mnoho hmatových senzorů má kočka na kůži. To zapříčiňuje příjemné pocity při hlazení, ty ostatně vznikají již při olizování srsti matkou. Mají ale i funkci termoregulační. Kočka pomocí senzorů vyhledává teplé místo k spánku, má ráda poměrně velké teploty, pro člověka už by mohly být nepříjemné až bolestivé. Kočka si dokonce velmi ráda schovává čenich pod ocas, který je citlivý na chlad a takto si jej snadno zahřeje. Naproti tomu nesnáší silný proud vzduchu (např. fén) nebo větrné počasí. Naježením srsti nám kočka oznamuje, že je jí zima a sama si tak zlepšuje termoregulaci těla.

 

Z výše uvedeného je evidentní, že kočka je velice dobře připravena na život. Byla přírodou obdařena umem výborného lovce. Možná se vám jeví při pohledu na vašeho mazlíčka, že tomu tak není, ale nenechte se zmást, i v jeho těle žije duch lovce.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?