Smysly psa

7. srpna 2008

Dozvíte se, jak dobrý je čich psa, jak dobře slyší nebo něco o tom jak pes vidí.

Jak dobrý čich má pes?

Čich je nejvyvinutějším psím smyslem. Vynikající čich není výsadou jen psovitých šelem, výborným čichem se pyšní například i morčata. Díky učenlivosti a schopnosti přizpůsobit se jsou psi úmyslně cvičeni a chováni právě pro svůj čich, využívají se na hledání drog, výbušnin, či jiných předmětů nebo například na stopování (sledování pachové stopy ze země) a větření (zachycování pachů ve vzduchu).

 

Často opakované pachy si psi dokáží zapamatovat, to se nazývá čichová paměť. Čichová sliznice je až čtyřicetkrát větší než u člověka. Nejlépe vyvinutý čich mají dlouholebí psi, výjimku tvoří chrti, kteří byli šlechtěni a chováni k lovu s převážným použitím zraku. Jednotlivé buňky dokáží analyzovat určité pachy, pes pak dokáže rozpoznat i nepatrné množství pachových látek, často mu k rozpoznání postačí i jediná molekula.

 

Sluch psa

Sluch je u psa asi 2x až 3x rozvinutější než sluch u lidí, pes slyší i ultrazvuk a vnímá zvukové vlnění o frekvenci okolo 35 000 hertzů, zatímco člověk pouze 15 000 hertzů. Dalo by se říci, že vynikající sluch je pro psy velkou výhodou. Ačkoli to tak je, má tato psí schopnost i nevýhody. Díky tomu, že psi slyší mnohem lépe než my, jsou pro ně některé zvuky mnohem nepříjemnější než pro nás. Hlasitá hudba, rány, sirény, nebo výstřely mohou být pro psa až bolestivé. Pokud psa úmyslně vystavujeme hluku a vysokým tónům, které jsou pro něj nepříjemné, dopouštíme se týrání, kterým ohrožujeme zdraví psa. Pokud pes ohluchne vlivem vnějšího prostředí, může se stát, že ztratí smysl pro rovnováhu a koordinaci vlastních pohybů.

 

Každé plemeno má jiný tvar ucha, vnitřní stavba se ale nijak neliší. Stejně jako u lidí se ucho psa skládá na povrchu z boltce a zvukovodu. Ušní boltec je tvořen chrupavkou, kterou obepíná 17 svalů, díky kterým může pes pohybovat ušima. Ve středním uchu se nachází bubínek a 4 sluchové kůstky: kladívko, kovadlinka, čočkovitá kůstka a třmínek. Přes kůstky je zvuk přenášen do vnitřního ucha nazývaného labyrint, kde se nachází centrum rovnováhy a kde je vyvoláván smyslový vjem. Psi mají velkou výhodu, pokud se chtějí zaměřit pouze na jeden jediný zvuk, dokážou své vnitřní ucho uzavřít tak, aby ostatní zvuky oddělili.

 

Zrak psa

Na žebříčku dokonalosti je zrak u psa až na třetím místě, přesto pes vidí nesrovnatelně lépe než člověk. Pes například výborně vidí za šera, což je způsobeno vysokým obsahem rodopsinu (látky s vitaminem A) v očních tyčinkách a obrazovou vrstvou nad sítnicí, která násobí množství světla pronikajícího zornicí. Pes nepříliš dobře rozlišuje tvary a detaily, v tom je člověk lepší. Tento nedostatek ale nahrazuje výborným viděním na dálku, pes je schopen rozpoznat i malý pohyb až na 1 km.

 

Díky širokému postavení očí mají psi širší zorné pole. Krátkolebá plemena mají binokulární vidění (jejich oči směřují dopředu), dokáží výborně odhadnout vzdálenost. Dlouholebá plemena mají oči široko postavené a jejich zorné pole je proto větší, tito psi mají však omezené prostorové vidění. Ostrost vidění je u každého plemena jiná, uvádí se, že psi vidí nejlépe na vzdálenost 7 až 100 metrů.

 

Chuťové buňky psa

Chuť u psa příliš rozvinutá není, dokáže vnímat 4 základní chutě jako člověk - sladké, hořké, kyselé a slané. Během soužití s člověkem se psi naučili rozlišovat mnoho nových chutí, psi však nevnímají chuť potravy pouze chutí, ale především čichem. Podle chuti pes vylučuje několik druhů slin. Ochutná-li pes potravu, začnou se mu tvořit slizké hlenovité sliny, při styku s nepoživatelnou věcí (např. hračka) jsou jeho sliny řídké. Složení slin ovlivňuje správné trávení potravy.

 

Hmat a pes?

Hmatem se u psa myslí citlivost celého těla, schopnost vnímat doteky, pociťovat bolest, svědění, tlak, chlad apod. Vše funguje díky kožnímu smyslovému ústrojí, kůže pokrývá celou plochu těla, je tvořena z pokožky, škáry a podkoží a jsou v ní umístěny aromatické a mazové žlázy. Nejcitlivější místa na těle psa jsou ta s nejmenším porostem srsti a s nejtenčí vrstvou kůže, nejcitlivější je tedy břicho, pohlavní orgány, vnitřní část uší a čenich. Psi nevyužívají hmat k rozpoznání předmětů jako lidé.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?