Solárium pro koně

8. ledna 2009

V zimním období se koně setkávají s teplem či slunečními paprsky jen velmi zřídka. Proto je vhodné využívat solární záření, které významně podporuje tvorbu vitaminu D a působí tak blahodárně na tvorbu červených krvinek, zlepšuje plodnost, uvolňuje svalstvo, zlepšuje hojení i imunitu a regenerační schopnost. 

 

Koňské solárium je systém několika různě velkých světel, které vydávají infračervené záření. Odborně se jedná o elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření.Tyto infračervené paprsky vstupují koni do těla a blahodárně na něj působí. Lampy visí u stropu a jsou zasazeny v rámu nad speciálním boxem. Zabrání se tak případnému požáru. Kůň je v boxu pod světly uvázán po dobu, jakou stanoví chovatel či veterinář.

 

V čem je solárium koni prospěšné?

  • Infračervené záření produkuje mnoho tepla podobného tomu slunečnímu. Tuto energii potřebuje vše živé. Výhoda působení infračerveného záření je v okamžitém zahřívání těla, a to i do jeho hloubky bez ohřívání okolní teploty.

  • Ultrafialové záření je známé především proto, že dodává lidské pokožce hnědý odstín. Produkuje ale v těle i vitamin D, který je základem pro dobré zdraví. Vitamin D, rozpustný v tuku, je nezbytný pro vývoj kostí a ovlivňuje absorpci fosfátu a kalcia. Jeho nedostatek vede k zánětům páteře. Vitamin D zabraňuje řídnutí kostí, zlepšuje léčbu kožních nemocí (lupenka), posiluje imunitní systém a je absolutně nepostradatelný pro správný vývoj silných zubů a kostí.

  • Vhodné je i  pro zlepšení plodnosti - Hluboké pronikání infračerveného záření zlepšuje u koní oběh krve. Solárium také zklidňuje nervovou soustavu, což pozitivně ovlivňuje plodnost. Pokud se březí klisna pravidelně „zahřívá" v soláriu, má to na hříbě velmi pozitivní vliv.

  • Zdravý kůň v soláriu - Zdravému koni solárium zvyšuje produkci červených krvinek. Zlepšuje se tak krevní oběh, zvyšuje se odolnost koně a napomáhá k rychlejšímu uvolňování jeho energie. U zdravých koní se solárium používá především při náročných trénincích, kdy dochází k prohřívání svalstva.
  • Nemocný kůň v soláriu - Pokud budeme „zahřívat" v soláriu nemocného koně, podporujeme tak jeho léčbu. Solárium blahodárně působí při léčbě otevřených ran, ekzémů i otlačenin. Léčení poté probíhá rychleji, lépe a lehce právě díky tomu, že záření zlepšuje objev krve zvířete.

 

Denní používání koňského solária je vhodné pro zlepšení všech funkcí koňského těla. Pokud se bude kůň „vyhřívat" v soláriu alespoň třikrát týdně, garantuje to dobré zdraví i dostatečné opatření před nemocemi. Solárium pomáhá také zlepšit výkon a kondici především díky prohřívání svalů. Používá se před tréninky i po trénincích a také při koupelích koní. Mimo jiné zlepšuje také vzhled srsti.

 

Za kolik lze solárium pořídit v České republice?

Pokud se rozhodnete, pořídit si solárium do své stáje, standardní dodací lhůta tohoto zařízení je pět týdnů. Existuje celá řada druhů a většinou ho lze nainstalovat přímo podle požadavků objednavatele. Cena solária se odvíjí od jeho velikosti, počtu žárovek, které produkují infračervené světlo a podle množství dalšího příslušenství, které lze k soláriu dokoupit. V naší republice ho pořídíte v rozmezí od 50 do 130 tisíc korun.

 

Autorka: Kristýna Bublová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?