Soužití kočky a psa

10. listopadu 2010

Pes a kočka – dva různé světy, dvě různé zvířecí povahy. Psi a kočky mezi sebou vedou jistý boj o přízeň svého páníčka. Kterému z těchto dvou domácích mazlíčků dát přednost? Mohou spolu pes a kočka žít pod jednou střechou? Nejen na tyto otázky vám přinese odpověď následující článek.

 

Pes a kočka – přátelé člověka

Pes a kočka – zvířecí rivalové, parťáci do nepohody a věrní přátelé člověka. Takto můžeme charakterizovat nejoblíbenější zvířátka pánů tvorstva.

 

Většina z nás si nedokáže život bez těchto nejoblíbenějších domácích mazlíčků představit. Jsou právoplatnými a rovnocennými členy rodiny. V jejich společnosti se cítíme dobře, zapomínáme na problémy, které nás sužují. Pes i kočka při nás stojí v jakékoliv situaci, zaženou naše chmury, špatnou náladu. Dodávají nám sílu a energii nejen, když jsme nemocní. Život bez nich by byl o poznání chudší.

 

Podmínky chovu psa a kočky

Lidé, kteří se rozhodnou pro chov psa a kočky, by měli zvážit řadu kritérií, která musí být splněna, aby spolu mohli pes a kočka koexistovat pod jednou střechou. Nejlepší způsob pro přátelství psa a kočky je pořízení si obou zvířátek ve stejnou dobu. Kočky a psi by spolu měli vyrůstat odmala, aby si na sebe zvykli. Problémem není ani pořízení si kotěte ke staršímu psovi. Opačný postup, koupě štěněte k dospělé kočce, může mít jistá úskalí, ale ani zde nemusí dojít k nesnášenlivosti. Oběma zvířatům bychom měli věnovat dostatečnou pozornost, neupřednostňovat jednoho mazlíčka před druhým, jinak bychom se mohli setkat se žárlivostí.

 

Pes a kočka mají své teritorium, specifické nároky, ale i úkoly. Psi jsou hlídači obydlí před vetřelci z lidské říše, kočky chrání domov před vetřelci z říše zvířecí.

 

Pes a kočka v jedné domácnosti by měli mít každý svůj pelíšek i misku s krmivem. Není vhodné dávat jim potravu do jedné misky, neboť každý si brání to své. Společná strava by nedělala dobrotu. Ani ze zdravotního hlediska není dobrá kočičí strava pro psa a naopak psí krmení pro kočku.

 

Nutné je předcházet konfliktním situacím. V případě, že pes kočku honí, pokáráme ho, aby se pro příště podobným „prohřeškům“ vyvaroval. Nejdůležitější je trávit čas se zvířaty společně, rozdělit svou pozornost rovným dílem mezi oba dva. Jedině tak dosáhneme harmonického soužití psa i kočky.

 

Je lepší chovat psa nebo kočku?

Pes jako věrný přítel člověka stojí vždy po našem boku. Je první, kdo nás vítá po příchodu domů u dveří. Psi se vyznačují inteligencí a hravostí. Neznají faleš ani přetvářku. Vyžadují pravidelné procházky, venčení, výcvik a neustálou společnost v blízkosti svého páníčka.

 

Měli bychom ho také dle potřeby koupat, chodit s ním k veterináři a nechat jej očkovat proti nežádoucím nemocem a parazitům. Lidé, kteří vědí, že se nebudou moci pejskovi naplno věnovat a že po většinu dne by byl doma sám, by měli do domácnosti raději zvolit kočičího tvorečka.

 

Na rozdíl od psa, kočka nepotřebuje tolik péče. Kočky jsou samotářky, ale velmi rády se chodí pomazlit, vynucují si naši pozornost lísáním se o nohy, a za to nás obdarují příjemným vrněním. Kočka nás dokáže odpoutat od jakýchkoliv stresových situací. Vyznačuje se lenivostí, je známo, že většinu času prospí ve svém pelíšku. Aktivitu vyvíjí jen v nejnutnějších případech, při lovu nebo při hře.

 

Koťata bychom měli nechat odčervit a odstranit z jejich kožíšku nežádoucí parazity. Kočka by měla mít k dispozici škrabadlo na broušení drápků, pelíšek a hračky. Také je třeba ji naučit chodit na kočičí záchod. Kočka se vzhledem k časově nenáročné péči hodí k rodinám, které jsou pracovně či jinak časově zaneprázdněny.

 

Chov psů i koček má svá specifika, která je třeba si uvědomit. Nelze preferovat jedno zvíře před druhým. Ten, kdo chová psy, kočky nebo oba domácí tvorečky současně, zná jejich nepostradatelné kouzlo. Kočky a psi obohacují smysl našeho života, naplňují naše srdce radostí, pohodou a oddanou láskou. Nepostradatelnou součástí je vzájemný respekt a tolerance, jedině tak spolu dokážou lidé, kočky a psi žít pohromadě pod jednou střechou.

 

Autorka: Andrea Ctiborová


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?