Soužití kočky a rybiček

14. května 2013

Kočky žijí již po staletí v domácnostech s lidmi a nic je v dnešní době masových konzerv a kvalitních granulí nenutí lovit si vlastní potravu, avšak pravá šelma se silnými loveckými instinkty v nich přetrvává dodnes. Každý majitel malé šelmy by měl proto zvážit, která další zvířata mohou ve společné domácnosti s kočkou přebývat. Rybičky jasně patří mezi kočičí kořisti, a proto je třeba mít se na pozoru!

Akvarijní rybičky

Kočky jsou zpravidla akváriem plným barevných rybiček fascinovány a dokáží jej pozorovat a “obléhat” celé hodiny. Máte-li doma dobře dostupné a nechráněné akvárium, můžete si být jistí, že dříve či později si vaše kočka “půjde zarybařit”. Kočka začne opatrně tím, že bude provokativně čeřit vodu v akváriu. Opravdový lov pak přijde nejčastěji v momentě, kdy se majitel kočky zrovna nedívá nebo není doma. V zápalu lovu na akvarijní rybičky se často stává, že se kočka omylem v akváriu také vykoupe nebo strhne ubrus i s celým akváriem na zem.

 

Vhodným řešením problému soužití kočky a akvarijních rybiček je umístění akvária na místo, kam se kočka nedostane, nebo opatření pevného skleněného víka, kterým se kočka nemůže propadnout. Nespoléhejte se na vaši pozornost, kočku není možné uhlídat. Stačí minuta nepozornosti a kočka, které ještě před malou chvíli tvrdě spala schoulená na gauči, už čile sedí u akvária a “dělá vlnky” nebo studuje, jak funguje ochranné skleněné víko. V některých případech je možno kočku naučit, aby nelovila rybičky ve vaší přítomnosti, avšak jakmile za vámi zaklapnou domovní dveře, kočka je ihned pánem domu a bude si stejně dělat, co se jí chce. Kočce v žádném případě nelze dávat rozkazy jako psovi, neboť má zcela jinou povahu. Za lovení rybek nelze kočku trestat, to je u této šelmičky bezpředmětné a k ničemu to nevede.

 

Rybičky ve venkovním jezírku

Jezírko s rybičkami je sice pěknou okrasou každé zahrady, ale také skvělým lovným terénem pro všechny venkovní kočky cca z okruhu pěti bloků, pokud tedy zahradu nehlídá dostatečně aktivní pes. Kočky budou trénovat své lovecké pudy u jezírka velmi rády, neboť situace je zde poněkud komplikovanější než u akvária a také rybičky jsou většího vzrůstu. Zpravidla kočky uloví rybky starší či nemocné (které mají tendenci plavat víc u hladiny a už nejsou tolik ostražité) nebo rybky zdravé, pokud je jezírko nedostatečně okysličené a rybky plavou u hladiny. Je třeba mít na paměti, že kočky loví, i když nemají hlad.

 

Na trhu existují tzv. odpuzovače koček, které se skládají z pohybového čidla a spreje. Nejlepší řešení je však znepřístupnit kočce břehy jezírka např. sítí. Je možno použít jakoukoliv vhodnou síť, např. síť, která chrání stromy před náletem špačků a která je k dostání v obchodech se zahradnickými potřebami. Není nutné zakrývat celé jezírko, stačí pouze ochrana podél břehu (cca 40 cm). Pokud se uprostřed jezírka nachází např. kámen, na který si kočka může vyskočit, je třeba jej taktéž odstranit nebo znepřístupnit. Vnitřní a vnější okraj jezírka by měl lemovat hustý porost tuhých rostlin tak, aby hladina nebyla volně přístupná. Také volně plovoucí splývavé listy u břehů poskytují rybám úkryt před kočičími tlapkami.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?