Soužití kočky a zakrslého králíka

3. listopadu 2009

Kočka je ve zvířecí říši jednoznačně predátor. Je to šelma vybavená ostrými drápky a zuby pro snadné ulovení kořisti. Naopak bezbranný králík má v přírodě postavení kořisti. V našich domácnostech toto rozdělení domácích mazlíčků již neplatí, kočka lov k životu bezprostředně nepotřebuje a zakrslé králíčky chováme v bytech pro radost a potěšení. Přestože zvířecí pudy jsou u domestikovaných zvířat stále velmi silné, kočka a zakrslý králík spolu mohou bez problémů vycházet, dokonce se mohou stát nerozlučnou dvojkou. Neplatí to ale ve všech případech.

Kočka versus králík

Pes se narozdíl od kočky nechá jednoduše vycvičit a na králíčka si zvykne. Kočka má však svoji hlavu a všichni víme, že ji nikdo do ničeho nedonutí. Ve většině případů však kočky králíky snáší bez problémů. Mají totiž překvapivě i mnoho věcí společných - kočka a králík k sobě mají velikostně i váhově velmi blízko. Oba se rádi mazlí, jsou hraví a rádi požitkářsky a dlouho odpočívají. Oba nesnášejí vodu a hluk. Kočka používá packy a seká svými drápky, když se jí něco nelíbí, stejně tak králík používá packy, když po někom „vystartuje". V případě nelibosti kočka syčí, k čemuž je ekvivalentní vzteklé králičí frkání. Oba si nechají něco líbit jen do určitě míry, a když jim něco přikážete a jim se nechce, tak to rozhodně neudělají.

 

Ze strany kočky ale může hrozit nebezpečí, že králíčkovi ublíží (kousnutí nebo škrábnutí drápkem), proto bychom měli být hlavně při prvních setkáních velmi obezřetní a nenechávat zvířata nikdy o samotě. Vždy samozřejmě záleží na povaze obou zvířat a nelze tedy konstatovat žádný obecný či univerzální vzorec o soužití kočky a zakrslého králíčka. Případ od případu se mohou milovat, ignorovat či nenávidět. Hodně záleží i na tom, zda máme staršího králíčka a pořídíme si kotě nebo zda ke starší kočce přineseme mládě králíčka.

 

Dospělý králík a nové koťátko

Dospělý králík a nově příchozí kotě je ideální kombinace. V tomto případě si králík kotě „vycvičí" a žádné problémy v budoucnu zpravidla nehrozí. Do týdne si na sebe zvířata zvyknou a budou si zřejmě spolu hrát, honit se a králík (samec i samice) bude mít tendence kočku sexuálně obtěžovat. Ve většině takových případů králík kočku miluje a kočka jej toleruje (někdy ho vyloženě trpí), neboť ušák dokáže být poměrně dotěrný - vyvíjí vždy první aktivitu, skáče na kočky a hravě jim okusuje chlupy z ocasu (králíci obzvlášť milují dlouhosrsté kočky). Kočka si buď začne s králíkem hrát, popř. uteče nebo ho výchovně sekne packou, aby se ho zbavila - sekne ho ovšem tak, aby ho nezranila. Někdy zvířata společně odpočívají, dělí se o záchůdek a chodí spolu za majiteli - např. připomenout, že je čas večeře. Majitelé koček a králíčků, kteří spolu takto skvěle vycházejí, tvrdí, že je opravdu krásné se na ně dívat.

 

Kočka a nově příchozí mladý králíček

Dospělá kočka si hlídá svoje teritorium a může malého králíčka považovat nejenom za kořist (neboť je jako mládě mnohem menší než kočka), ale také za narušitele a konkurenta. V případě této kombinace musíme být opravdu opatrní. Musíme být připraveni na možnost, že se zvířata snášet nebudou a budou muset žít odděleně, např. každý v jiné místnosti. Některé kočky (především samičky) si zvyknou i na malého králíčka, považují ho za kotě, olizují ho a kontrolují mu mističky. Pokud se zvířata ignorují, je také vše v pořádku. Jestliže kočka útočí, okamžitě zvířata oddělte.

 

Jste-li majiteli kočky a králíčka, buďte obezřetní, a pokud dvojici stoprocentně nedůvěřujete, nenechávejte zvířata spolu samotná. Pokud máte dostatek času a prostoru na to, aby žádné zvíře nebylo odstrkované, tak v soužití obou zvířat zřejmě nebude problém. Vždy ale buďte připraveni na možnost chovat zvířata odděleně v případě, že si „nesednou". Zbývá než doufat, že zrovna Vaši dva domácí miláčci, kteří sice pocházejí z různých koutů zvířecí říše a hierarchie, spolu budou skvěle vycházet a stanou se nejlepšími přáteli.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?