Spolu vše zvládnem

24. srpna 2010

Asi před pěti lety jsem dostala k narozeninám kobylku (huculku). A jak už to tak bývá aby nebyla doma sama tak jsme jí po pár měsících přivezly kamaráda (hřebce) Anglického plnokrevníka.

Bohužel kamaráda s ní nebyl na dlouho. Zlomil si nohu a nedalo se nic dělat tak jsme ho musely poslat na cestu do nebe. Kobyla vyváděla jak blázen že už nemá kámoše a tak 2 měsíce poté co se nám to neštěstí přihodilo jsme koupily kobylku v typu ČT a k ní její teplou sestřičku poníka. A samozřejmě jsme přemýšlely také o tom že když byl u kobyly hřebec tak by mohla být březí. Zavolaly jsme si veterináře.

 

Celou dobu co u nás veterinář byl jsme se všichni modlily aby byla březí. A veterinář potvrdil naše modlitby kobyla byla vážně březí. Asi si říkáte jakto že se nám to takto skřížilo? Bylo to sice omylem ale já byla ráda že budu mít památku na našeho zesnulého koníčka kterého jsem měla velice ráda. Veterinář také řekl že jelikož máme větší huculku (sice byl ten náš asi o 20cm větší) tak není problém s hříbětem že hříbě vyroste do velikosti takové jakou potřebuje kobyla k porodu.

 

Po několika měsísích jsme již vyčkávaly nad kobylou která měla břicho jak soudeček a v termín se nic nedělo. Čekaly jsme několik dní a pořád nic byly to už skoro 3 týdny když jsme volaly tetě která má s porodem koní větší zkušenosti než my a ptaly se jí zda je vše v pořádku že kobylamá 3 týdny po termínu a pořád nic, vemínko měla veliký. Teta řekla že to není problém že už se jí to takystalo a nakonec se jí narodila zdravé hříbě. A měla pravdu. Jeden den když jsme přišly po škole na nás čekalo milé překvapení.

 

Vedle kobylky stál již suchý, krásný, hnědý hřebeček. Byla jsem šťastná vše se vydařilo a tak jsme začaly postupně s miminkem pracovat. Když měl pár dní po porodu začaly jsme ho zvykat na ohlávku a asi měsíc po tom co si zvykl na ohlávku jsme začaly s voděním. Hřebeček si užíval toho že nemám takovou sílu a dělal kraviny tak mi s ním rodiče pomáhaly. Pak už mě nepřepral. Začínaly jsme chodit v kruhovce pak mimo kruhovku a hřebeček pořád rostl a byl plný síly. Tak jsem s nim začala chodit přez kavaletky a postupně jsme si to zvyšovaly. Když mu byly 2 roky musel jít pod kudlu tedy vykastrovat. Měly jsme 3 kobylky a tak byl problém nechat ho ještě hřebečkem.

 

Kastrace trvala asi 20 minut jelikož byla ve stoji tak jsem mu držela hlavu a táta mu přidržoval tělo u zdi aby se nám neskutálel na zem když byl pod sedativy. Kastrace proběhla v pořádku a on jako valach začínal zase trénovat, chodila jsem s ním na vodítku do kruhovky a mimo a postupně jsme rohýbávaly tu kastraci po týdnu žu bylo vše jako dřív, sice byl trošku klidnější ale moc se nezměnilo. On byl pořád stejně úžasný. Ve 3 letech jsme začaly s obsedáním učil se chodit na lonži a jednou když jsem šla na pastvu za koníkama se všichni pásly. Věřím mu, řekla jsem si když sem dostala chuť si na něj sednout, věděla jsem skoro na 100% že on mi nic neudělá, vyškrábala jsem se na něj a on stál a pásl se dál jako by se nic nedělo. Tak jsem po chvilce slezla a hoooodně ho pochválila.

 

Tak jsme začalys práci pod sedlem. Učil se chodit s uzdečkou a se sedlem. Nezlobil. Všichni vidí v obsedání velký problém a to ten že si myslí že jim kůň něco udělá. Taky sem si to myslela ale odteď už vím že všechno jde i bez těchto problému co si každý myslí. Začaly jsme pracovat na jízdárně, krok, klus pak jsme přidaly i cval a postupně menší skoky. A čekala nás 1. vyjížďka. Chodily jsme opatrně a většinou jen krokem a občas klusem i když kamarádka chtěla cválat. Občas se něčeho lekl ale neutekl před tím jen se zastavil a koukal. Jakmile jsme ho poplácala po krku byl zase v pohodě a pokračoval dál.

 

Miluju ho! řekla jsem si když nám vše takhle klapalo. Začaly jsme skákat. Byl úžasný, sice není zrovna nejhubenější ale po tátovi zdědil rychlost a skoky ty se učí. Zatím skočíme nejvíš 80cm pod sedlem, není to moc ale na mladýho koně vysokýho 145 cm v kohoutku to podle mě není zase tak málo. Tak přišly 1. menší závody pořádané naší rodinou stájí. Zúčastnily jsme se startu 50cm. Byl úžasný proletěl to s nejlepším časem a odnesly jsme si 1. místo. Je úžasný a úžasným doufám i zůstane.

 

Přidáno: 80 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?