Srdce psa a vrozené vady

24. března 2014

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů jak v těle člověka, tak psa. Psí srdce je součástí jeho oběhové soustavy, má tvar kuželu a v poměru k tělu je velké, tvoří 0,7% celkové tělesné hmotnosti psa. Tento orgán je tvořen srdeční svalovinou a uvnitř najdeme čtyři dutiny (pravá síň, pravá komora, levá síň a levá komora). Pohyb krve pak zajišťují chlopně. Nárazy na uzavřené chlopně způsobují srdeční ozvy, které se dají poslouchat buďto fonendoskopem, nebo na konkrétních místech na hrudi psa.

Vrozené vady srdce psa

S psím srdcem se pojí několik dědičných vad, které se vyskytují zejména u čistokrevně chovaných psů. Celkem je popsáno asi 400 dědičných defektů. Označení vrozená vada označuje anomálii, která vznikla v průběhu embryonálního vývoje. Je mnoho vad, které nebyly dostatečně zkoumány, tudíž není průkazný ani jejich výskyt a ani četnost jejich dědičnosti není průkazná.

Například na vzniku choroby patentní ductus arteriosus se podílí jak faktory dědičnosti, tak prostředí. Jedná se o nejčastěji diagnostikovaný kongenitální defekt srdce psů. Častěji se vyskytuje u fen a postihuje různá psí plemena. Asi nejhorším postižením, které tento defekt způsobuje, je tvorba plicního otoku způsobená prouděním krve z levé strany na pravou, čímž dochází k zvýšenému objemu krve v plicích.

Další vrozenou vadou je například arteriální septální defekt, při kterém jde o vznik otvoru ve svalové stěně, která odděluje pravou a levou předsíň. Tato choroba způsobuje abnormální tok krve v srdci. Postižení není u psů příliš časté, největší výskyt je pozorován u plemen boxer, dobrman, samojed a bobtail.

Tímto způsobem bychom mohli popsat ještě mnoho dalších chorob. Seznam chorob včetně jejich příznaků a komplikací, pokud se u vašeho psa vyskytnou, najdete zde: http://www.vetkolma.cz/download/prevence_I_dedicne%20vady%20srdce.pdf

 

Resuscitace psa

V první řadě je třeba říci, že resuscitaci provádíme pouze v případě, že skutečně nejsou slyšitelné žádné srdeční ozvy. Kdybychom totiž prováděli resuscitaci například při slabých srdečních ozvech, mohli bychom srdce resuscitací zcela zastavit.

Resuscitaci provádíme ve třech krocích:

  1. Uvolnění dýchacích cest – narovnáme psovi hlavu a krk, otevřeme psovi tlamu a vytáhneme jazyk (uchopíme ho kusem látky)
  2. Zajištění dýchání – pokud má pes nedostatečný přísun kyslíku (má modrý jazyk), musíme zahájit umělé dýchání, které se provádí z úst do nosu, rovnoměrně oběma dírkami, jazyk z tlamy musí být vytažený, ale tlama zajištěná tak, aby skrz ji neunikal vzduch ven. Vdechujeme cca po třech vteřinách a pečlivě sleduje psův hrudník, zda již nedýchá sám. Pokud je dech slabý, provádíme 10-15 vdechů za minutu.
  3. Zajištění krevního oběhu – Pes musí ležet na pravém boku. U velkých psů provádíme masáž srdce stejně jako u člověka a nejširším místě hrudníku, u malých plemen a štěňat ji provádíme otevřenou dlaní v místě nad loktem. Opakujeme 10-15 rychlých stlačení do dvou dechů, u malých psů se jedná o 140 stlačení za minutu, u velkých přibližně 90 stlačení za minutu.

Resuscitaci provádíme do chvíle příjezdu veterináře, nebo do chvíle, kdy ucítíme puls.

 

Autorka: Andrea Ivaničová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?