Stane se hmyz jídlem budoucnosti?

13. září 2019

Uvažovali jste někdy nad stravou budoucnosti? Pokroky v době nevynechávají ani naše chlupaté kámoše a světem se rozmáhá trend hmyzích krmiv a potravy také pro psy. Jaké má krmení hmyzím proteinem zdravotní benefity a je to vůbec pro psy bezpečné.

Proč hmyz?

Osud naší planety většině obyvatelstva není lhostejný, vždyť pročpak by měl? Všem nám matička země propůjčuje kus místa na život. Mnoho odborníků se snaží odpovědět na otázku: jak žít tak, abychom toto místo mohli obývat co nejdéle? Jak žít udržitelněji? Otazník visí nad téměř každým odvětvím, přičemž stravování není výjimkou. Otázka udržitelnosti se promítá i do budoucnosti jídla, jelikož zásoby potravin jsou značně omezené, a proto se náš zrak upírá právě na hmyz. 

Hmyz - u lidí již zcela běžná kulinárská pochoutka, ve světě psů horká novinka. Nejenom díky exotickému zážitku a poznávání chutí, ale také díky svým nutričním benefitům. Vtipy o tom, že jsou červíci plní proteinů jistě znáte. A také víme, jak je protein pro psy nepostradatelnou složkou každého krmiva.

Pes jako hmyzožravec

Proč bychom ale měli svému psovi dopřávat hmyz? Dobrý postřeh, pes sice hmyzožravcem není, ale hmyz, konkrétně nejčastěji využívaní brouci, cvrčci a larvy červů, je díky svým nutričním benefitům jedním z nejlepších zdrojů proteinů. A ten pes nutně potřebuje pro svůj život. Kromě vysokého obsahu proteinu hmyz obsahuje také vysoký podíl zdraví prospěšných esenciálních mastných kyselin a minerálních látek. Hmyzí protein je vysoce stravitelný a vhodný jako zdroj bílkovin také pro psy trpící alergiemi a citlivostí trávicího traktu. Navíc hmyz, narozdíl třeba od krav nebo prasat, nepotřebuje být krmen speciálně vyvinutými směsi krmiv, ale jednoduše tím, co my lidé již nepotřebujeme. Farmy se sice od sebe vzájemně liší, ale všeobecně je hmyz krmen zbytky ovoce, zeleniny, nebo třeba hub. Ovoce, které by se již v supermarketu neprodalo, tak nepřijde nazbyt.

Hmyz - záchrana planety Země?

I když je konzumace hmyzu považována za výdobytek dnešní doby, není tomu tak. Hmyz tvoří základ jídelníčku mnohých kultur a lidé jej jedí od dávnych dob. Věděli jste třeba, že ve světe již téměř 2 miliony lidí žijících ve vyspělých zemích konzumuje jako zdroj živočišního proteinu pouze hmyz? A to rozhodně není málo! Chov hmyzu je totiž efektivní. Celosvětově existuje odhadem 1 900 druhů hmyzu, které jsou považovány za jedlé. Obývají širokou škálu podnebí. Taková biologická rozmanitost způsobuje, že chov hmyzu je mnohem méně omezující než chov hospodářských zvířat a je možné jej chovat na mnohem menší ploše. To umožňuje výrobu v průmyslových městech s místním přístupem k dostatečnému množství potravinového odpadu. 

A jak je chov takového hmyzu náročný? Například cvrčci potřebují jen 230 g jídla pro vytvoření téměř půl kila tělesné hmotnosti. Pro srovnání, na půl kila hovězího masa je potřeba 9 kg zrnin, na půl kila rybího nebo kuřecího masa pak až 2 kg krmení. Navíc je hmyz pro psy po zdravotní stránce dokonce bezpečnější. Hmyz nepatří k savcům, a proto má jak od nás, tak od našich čtyřnohých mazlíčků, co se organismu týče, velice daleko. Potencionální nemoci se tak nemůžou dobře šířit a původci chorob hmyzu v drtivé většině nepřežijí v organismu člověka nebo psů. 

V konečném důsledku není krmení domácích mazlíčků hmyzem nic nového. Majitelé malých plazů, ježků, nebo třeba ptáků využívají tento zdroj proteinu zcela běžně. Vyžaduje to pouze změnu v přístupu, co se vnímání hmyzu týče.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?