Stanování se psem

15. dubna 2009

Pes je od jak živa nejlepším přítelem člověka, a proto si ho bereme s sebou i na dovolenou. Jedním možným způsobem jak strávit dovolenou je stanování. Stanování se psem je možné v kempech, kde je povolen pobyt se psem, nebo ve volné krajině. Lidé si cestování se psem oblíbili a z dříve neobvyklé, se stala zcela běžná záležitost. V České republice se dá se psem stanovat na určených místech pro stanování, jako jsou kempy či soukromé pozemky vyhrazené na přenocování ať už pod širým nebem nebo ve stanu.

V zahraničí jsou to kempy, ve kterých pobýváme i delší dobu a jsou zde pevně stanovená pravidla pro pobyt se psem. Pes musí být na vodítku a to především z bezpečnostních důvodů. Ve většině kempů za psa zaplatíme poplatek. Před odjezdem do zahraničí musí mít pes tzv. „europas", který vystaví zvěrolékař. Pes se poté dostane do národního registru majitelů zvířat. Oficiálně se europas jmenuje Pas zvířete v zájmovém chovu. Vzteklina má být naočkovaná nejméně měsíc, ale nejpozději 11 měsíců před překročením hranice. Imunita nastupuje až za tři týdny! Každá země vyžaduje různá očkování, to je důležité si včas zjistit.

 

Před odjezdem bychom měli zajistit dostatek krmiva pro psa na celou dobu stanování. Vždy by měl mít pes dostatek vody. K tomu slouží speciální cestovní misky. Pokud pes nocuje s vámi ve stanu, měl by tam mít svou deku, podložku či polštář (záleží na plemeni).  Vhodným vybavením pro psy ke stanování v chladnějších dnech je psí spacák, který se vyrábí v různých velikostech. Měli bychom ho koupit včas, a to proto, aby v něm mohl pes ležet už doma a zvykl si na něj před samotným stanováním. Nikdy bychom neměli zapomenout na psí evidenční známku, kterou můžeme přidělat na samotný obojek nebo ji uskladnit v pouzdře na známky a to připevnit na obojek. Důležité je preventivní použití přípravků, a to především proti klíšťatům. Můžeme se vybrat z celé škály přípravků, ty po aplikaci začínají působit až po několika dnech, a proto jej musíme aplikovat včas.

 

Psi musí být zvyklí na pobyt ve volné krajině a na spaní v cizím prostředí. Každý by si měl vyzkoušet několikrát spaní ve stanu se psem již před dovolenou. V letních dnech nevadí nechat odolnější plemeno i venku, pod širým nebem. Pes by měl být zajištěn, aby neutekl, ale také by měl mít dostatečně dlouhé vodítko, aby měl dostatek prostoru pro spaní a náhubek pro bezpečnost ostatních návštěvníků kempu. Pokud je pes s námi ve stanu, stačí zabezpečit zip stanu proti otevření, typ: k tomu postačí obyčejné kolečko na klíče, kterým protáhneme oka zipů.

 

Vždy je nutné zajistit psovi dostatek čerstvé vody ať už na cestě nebo u stanu. Pokud budeme ve volné krajině, měli bychom psovi vzít hračku na aportování, aby si při cestě i hrál a neměl to pouze jednotvárné chození. Podle novely zákona by měl být pes zajištěn na vodítku, mimo místa na volný pohyb psů, která si určují města. Psovi musíme zajistit příjem potravy, a to nejlépe pravidelný, jak je naučen z domova. Postačí pouze granule, pokud nemáme možnost uskladnění konzerv a jiné psí potravy. Jestliže jsme celý den v kempu, měl by být pes na vodítku a větší, či neklidná plemena i s náhubkem.

 

Po návratu domů nezapomeňme psovi zkontrolovat srst, prostor mezi polštářky prstů, drápky, oči, uši a dlouhosrstá plemena vykartáčujeme.

 

Autorka: Jana Šťastná

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?