Stárnutí kočky

30. září 2008

Posledním životním obdobím kočky je věk nad deset let. Postupem času se z ní stává stará kočičí dáma, její reprodukční schopnosti slábnou a sil pomalu ubývá. Díky poměrně pohodlnému životu se mohou začít projevovat některé neduhy vyššího věku, které volně žijící kočka většinou nezná, protože se jich nedožije.Kočka stárne poměrně nenápadně, nešediví a neplešatí. Pokud nedostane nějaké zdravotní potíže, ani si neuvědomuje, že zestárla. Žijeme-li s kočkou dlouhá léta, může se denní vzájemný kontakt stát poněkud stereotypním a kočičích obtíží si všimneme zbytečně pozdě. V řadě zdravotních problémů u kočky lze při pečlivé kontrole zasáhnout ještě včas, a tak se stařecké obtíže tak rychle nestupňují.

Příčina předčasného fyzického chátrání u kočky může být často poměrně snadno odstranitelná. Necháme-li u kočky ve špatném stavu její chrup, zvíře bude málo žrát a bude zesláblé a málo odolné. Pokud má kočka ve stáří málo sil k hygieně, musíme jí pomoci a ne ji odsuzovat, že o sebe nedbá, jelikož v tomto případě by mohla snáze přijít k nějakému onemocnění.

 

Častým příznakem stárnutí kočky bývá slábnutí čichu a zraku, artritida kloubů, ztuhlost svalstva, potíže s vyměšováním, střevní komplikace a podobně. Tyto potíže u staré kočky můžeme překonat nejen naším projevem zájmu a laskavostí, ale hlavně pravidelnými preventivními prohlídkami u zvěrolékaře a vhodným léčením.

 

Starou kočku bychom měli krmit vícekrát za den v menších dávkách, stravu upravovat úměrně stavu jejího chrupu a zvýšenou pozornost věnovat skladbě potravy. Měli bychom podávat větší množství vitamínů. Maso dáváme libovější a volíme snadněji stravitelné druhy.

 

Udělejme všechno proto, aby kočka dožila svůj život důstojně, klidně a v pohodlí. Starou kočku bychom neměli vystavovat velkým změnám a měli bychom respektovat její stáří. Není-li stará kočka schopna dožít bez trápení a bolesti, projeví většina chovatelů dostatek soudnosti a rozhodnou se dát kočku rychlým a bezbolestným způsobem utratit. Usmrcení zvířete patří k nejlevnějším veterinárním úkonům a zvěrolékař, ať už užije kteréhokoliv způsobu usmrcení, vždy zvolí způsob profesionální. Jakékoliv amatérské způsoby usmrcení jsou bolestivé, drastické a zbytečně zdlouhavé.

 

V životě chovatele je soužití s jednou kočkou delší či kratší epizodou, naproti tomu kočka věnuje člověku celý svůj život. Život kočky od narození do smrti plyne v závislosti na člověku a prostředí, které ji k životu připraví.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?