Statečné psí srdce 2015

21. dubna 2016

Německý ovčák, který při hledání sebevraha vypracoval sedmikilometrovou stopu, labradorka, která probudila pět lidí v hořícím rodinném domě. Canisterapeutický pes, který dlouhodobě pomáhá dětem ve škole, ale i zlatý retrívr, pomocník chlapce s autismem a ADHD. I tohle jsou příběhy letošních vítězů již šestého ročníku ankety Statečné psí srdce.

6. ročník ankety proběhl v kategoriích:

 

  • Záchranný čin služebních a záchranářských psů
  • Záchranný čin neslužebních psů - laiků
  • Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)
  • Spící srdce (ocenění in memoriam)
  • Cena hlavního partnera

 

Záchranný čin služebních a záchranářských psů

Cenu přebral psovod prap. Michal Záruba s německým ovčákem Poluxem od herečky Kateřiny Kairy Herčíkové.

 

Německého ovčáka Poluxe oceňujeme za to, že vyhledal muže, který se, jak se později ukázalo, chtěl oběsit. Během pátrání vypracoval Polux v náročném lesním terénu stopu dlouhou sedm kilometrů. Jak se události 4. února loňského roku odehrály, líčí psovod prap. Michal Záruba: „Podezřelý byl spatřen při vloupání do myslivecké kazatelny. Muže, který tu neměl co pohledávat, si všiml myslivec a nečekaného návštěvníka na posedu zavřel. O incidentu neprodleně informoval policii. Podezřelému se však z kazatelny povedlo utéct. Na krku měl provaz a křičel, že si vezme život.“ Muže, který hrozil sebevraždou, bylo nutné co nejdříve najít. Služební pes Polux pachovou stopu ihned zachytil a po celou dobou ji dokázal sledovat velmi rychlým tempem. Psovod prap. Michal Záruba jej spolu s doprovodem, pprap. Jiřím Täubnerem, následovali takřka neustále klusem. Pachová stopa vedla z větší části lesním porostem, pokrytým 20 až 40 cm vysokou vrstvou sypkého sněhu ve větru. Jelikož ve stopách v sypkém hlubokém sněhu nebyl patrný dezén podešve obuvi, nebylo možné stopy podezřelého rozeznat zrakem, a kontrolovat tak činnost služebního psa. Psovod se tak musel plně spolehnout na práci zvířete. V lesním porostu mimo cesty byla navíc pachová stopa podezřelého křížena stopami lesní zvěře a místy ji znehodnotily sněhové sesuvy ze stromů. Vedla velmi náročným, svažitým terénem a prostupovala i houštinami a křovisky. Služební pes ji i přes všechny komplikace po celou dobu naprosto spolehlivě sledoval. Po dlouhých sedmi kilometrech se povedlo podezřelého zadržet. Muž, který měl stále omotaný kus provazu kolem krku, hlídce sdělil, že chtěl skončit se svým životem a hledal místo, kde by se oběsil. Služební pes, německý ovčák Polux, získává za vypracování extrémně dlouhé stopy v těžkém terénu ocenění Statečné psí srdce v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Polux a jeho psovod jsou ze Skupiny základních kynologických činností Trutnov, která je součástí Oddělení služební kynologie Hradec Králové.

 

Statečné psí srdce - Pes Polux

 

Záchranný čin neslužebních psů

Cenu přebral Kamil Janda s labradorkou Jessy od sopranistky Karolíny Žmolíkové.

Na nedělní ráno 25. října loňského roku rodina Kamila Jandy z Bdeněvsi na Plzeňsku nikdy nezapomene. Jejich dům totiž před půl sedmou hodinou ranní zachvátily plameny. V domě tou dobou nerušeně spalo pět lidí – Kamil a jeho žena Jana, v dětském pokojíčku pak tři děti, z nichž dvě byly u Jandových na návštěvě. Na dvorku byl však ještě jeden obyvatel, labradorka Jessie, která všem zachránila život. „Díky tomu, že máme venku kamery, jsme dodatečně ze záznamu zjistili, že Jessy ve chvíli, kdy začalo hořet, zbystřila, začala nepřetržitě hurónsky štěkat a lítat po dvoře. Doslova šílela. Narážela hlavou do dveří a až tím mě vzbudila,“ vzpomíná na dramatické okamžiky majitel domu. V ložnici se zřítily stropy jen pět minut poté, co ji manželé Jandovi opustili. Jana s dětmi utekla pryč na poslední chvíli. Na likvidaci rozsáhlého požáru, při kterém shořela polovina domu, se podílelo pět hasičských jednotek. Oheň zničil střechu, přízemí bylo poničené vodou. Celková škoda se vyšplhala na 2 500 000 korun. Před přicházející zimou pomáhali na opravě domu rodině Jandových i sousedé a bylo také zřízeno sbírkové konto s číslem 7623984001/5500, na které lze stále přispívat. Doposud se na něm sešlo zhruba 70 000 korun. Labradorce Jessy, která vycítila nebezpečí a jíž se povedlo své pány těsně před hrozící katastrofou vzbudit, právem náleží za záchranu hned pěti lidských životů Statečné psí srdce v kategorii „Záchranný čin neslužebních psů“.

 

Cena ankety Statečné psí srdce

 

Pomáhající srdce

Cenu přebrala Sandra Blažková s labradorem Artem od spisovatelky Báry Nesvadbové.

Sandra Blažková pracuje jako učitelka na speciální škole v Ústí nad Labem, a zároveň je majitelkou labradora Arta. Před pěti lety ředitelce školy navrhla, že by její pes, který si všechny lidi získává svou povahou i srdcem, mohl dětem ve škole pomáhat. Slovo dalo slovo a Sandra absolvovala spolu s Artem canisterapeutický kurz. „V prvních letech jsem se učila já od Arta, protože velmi citlivě přistupoval k jednotlivým žákům a dokázal vycítit, jak se má u dětí chovat. Přesně například rozpoznal, kdy přistupovat s opatrností vůči dítěti na vozíku a kdy je naopak svým jančením rozpohybovat. Za pět let práce si získal srdce bezmála 200 dětí. U chlapce s Aspergerovým syndromem, který měl panickou hrůzu ze psů i jiných zvířat, dokázal, že si jej klučina po dvou letech sám pohladil, házel mu míčky, vodil ho na vodítku a těšil se na jeho přítomnost. Byl vždy trpělivý, když ho nemotorné ruce kvadruplegika po autonehodě omylem zatahaly za uši, a přestože mu to nebylo příjemné, pouze zakňučel a chlapce olízl, aby mu dal najevo, že se nic neděje. Získal si také srdce chlapce se svalovou dystrofií, jehož zdravotní stav se stále zhoršuje, přesto se v přítomnosti Arta velmi snaží. „Jeho pohybový rozsah je větší. Art je jeho velikou motivací,“ vypráví Sandra, kterou mrzí, že nemůže zmínit všechny případy, kdy byl šikovný labrador dětem nápomocen. Dnes jí týdně chodí na hodiny canisterapie sto až sto dvacet dětí. Počet psů, se kterými pracuje, se již rozrostl, ale jak pro ni, tak pro děti a pro jejich rodiče i zaměstnance školy bude tím nejlepším právě Art. Má čistou duši, oddané srdce, milou povahu a neskutečnou dávku empatie. Přestože je dnes Artovi 7 let a teoreticky by měl jít do důchodu, stejně každé ráno skáče do otevřeného auta a jezdí pravidelně do školy. „Neumí být bez dětí a děti bez něho. Je to miláček celé školy a výborný učitel pro mladé pejsky, “ dodává Sandra Blažková. Artovi za jeho úspěchy v canisterapii udělujeme titul Pomáhající srdce.

 

Statečné psí srdce - Pes Art

 

Spící srdce - Ocenění In Memoriam

Cenu přebrala psovodka Lenka Vlachová od herečky Patricie Solaříkové.

Na jaře loňského roku se odebral na věčnost zřejmě nejúspěšnější záchranářský pes novodobé české historie, border kolie Drake. Drake byl mnohonásobným držitelem kynologických atestů Ministerstva vnitra a jedním ze psů s nejstabilnějšími pracovními výkony mezi záchranáři. Byl také historicky prvním a zatím posledním českým záchranářem, který se stal mistrem světa v královské záchranářské disciplíně - v sutinovém vyhledávání. Se svojí psovodkou Lenkou Vlachovou excelovali v roce 2005 na záchranářském mistrovství světa ve francouzském La Grande-Motte, kde za sebou s rozdílem třídy nechali všechny soupeře. Tento úspěch byl jedním z vrcholů kariéry první border kolie nasazené v české pracovní záchranařině. Drake se dožil úctyhodných sedmnácti let a poslední ostrá akce, které se jako psí pracant zúčastnil, bylo prohledávání sutin ve zříceném domě v pražské Soukenické ulici v říjnu 2009, kde pod troskami zahynuli čtyři lidé. A co podle jeho majitelky stálo za úspěchy Drakea? „Záchranářský pes se zdokonaluje ve své profesi celý život. Zhruba od pěti let až do konce jeho pracovní kariéry ve dvanácti letech si nepamatuji, že by nějakého figuranta či hledanou osobu nenašel. Byl to skvělý parťák, na kterého se dalo spolehnout. Byl to zkrátka srdcař.“

 

Statečné psí srdce - In Memoriam

 

Cena hlavního partnera

Cenu přebral Ondřej Urbánek a jeho zlatý retrívr Spike od zpěváka Matěje Rupperta.

Zlatý retrívr Spike je pomocníkem dvanáctiletého Ondry Urbánka, kterému byl diagnostikován atypický autismus, ADHD a který trpí kromě jiného i těžkou diskoordinací pohybů. „Pořídit Ondrovi pejska nás napadlo u našich kamarádů. Ondra využil každou příležitost, aby se k jejich pejskovi mohl přitulit, dotknout se ho nebo mu hladit srst,“ vypráví Ondrova maminka Petra. V září roku 2014 Ondra vysněného psa, vycvičeného sdružením Helppes, skutečně dostal. „Se Spikem je syn jednoznačně klidnější, jistější, sebevědomější a navíc je již přes rok bez medikace, což oceňují i lékaři. Díky Spikovi si Ondra troufl na Mikulášské projít dráhou s nejrůznějšími překážkami se zavázanýma očima a ucpanýma ušima. Zvládli to spolu na výbornou a jejich vzájemná důvěra byla úžasná,“ obdivuje je za jejich výkon Petra, která vše sledovala se zatajeným dechem, protože šlo o aktivitu u jejího syna doposud nevídanou. V květnu loňského roku absolvoval Ondra se Spikem soutěž asistenčních a vodicích psů na Mezinárodní výstavě v Letňanech. Skončili na 5.místě a Ondra dostal pohár za nejmladšího juniora. „Známí se divili, že šel mezi tolik lidí. Ale se Spikovou podporou to zvládl a měl obrovskou radost,“ těší Ondrovu maminku. Díky Spikovi se u Ondry také zlepšila koordinace pohybů: „Moc rád jezdí na tříkolce. Zpočátku mu dělalo problémy zkoordinovat jízdu vedle běžícího Spika, ale poslední dobou se již dovede Spikovi vyhnout, zpomalit či zastavit.“ Dnes má díky pročesávání Spikovy srsti lepší i jemnou motoriku. S příchodem Spikea do rodiny posílilo Ondrovo  sebevědomí, je lepší v komunikaci s okolím a zlepšil si i artikulaci. „Má kamaráda, o kterého se stará, o kterého se bojí a kterému nenechá ublížit. Ví také, že se Spikem můžeme jít kamkoliv. Vždy pro něj bude oporou a podporou,“ uzavírá Ondrova maminka Petra.

 

Statečné psí srdce - Pes Spike

 

Statečné psí srdce 2015

Anketu Statečné psí srdce vyhlásil již pošesté časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž. Jejím smyslem je ocenit psy, jimž se v uplynulém roce povedlo něco zcela výjimečného: zachránit či pomoci zachránit lidský život.

Záštitu nad anketou již tradičně drží Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Ručně kovanou cenu, kterou si vítězové jednotlivých kategorií odnesou, vyrobil kovář Tibor Novotný.

Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace Zlatého záchranářského kříže, prestižního ocenění, které v minulých letech předával prezident České republiky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?