Štěně v zimě v boudě - je to pro štěně zdravé?

24. února 2014

Je mnoho lidí, kteří bydlí v domě a pořídí si štěně, které nechtějí mít doma a rovnou ho od třech měsíců nechají vyrůstat na zahradě. Pokud jste však jedním z nich a štěně si pořizujete na zimu, je třeba zvážit mnohá úskalí, která na vaše štěně mohou venku čekat.

Proč je třeba pobyt štěněte venku zvážit?

V zimě nejvíc ohrožuje venkovní psy chlad a mráz. Právě z toho důvodu se zastává názor, že pes, který bude trávit celou zimu venku, musí být ve velmi dobrém zdravotním stavu a dost osrstěný. Když si tedy pořídíte štěně na zimu, musíte velmi důkladně zvážit, zda ho umístíte pouze ven, neboť venkovní pes, který zůstává v boudě i přes zimu, musí být dobře stavěný a poctivě krmený, aby mu správně fungovala termoregulace. S rozhodnutím, zda vámi vybrané štěně může vyrůstat v zimě venku, vám nejlépe pomůže chovatel, který vám psa prodává.

Je třeba poukázat na to, že většina chovatelů nedoporučuje umisťovat štěně do venkovní boudy před dosažením přibližně čtvrtého měsíce (kdy štěně váží cca 15kg). Ale i po dosažení této váhy je třeba zařídit boudu tak, aby psovi nebyla zima a měl potřebný komfort pro svůj vývoj. Některá doporučení si přečtěte níže.

 

Jaká by měla být bouda pro psa v zimě?

V první řadě by měl mít pes zaizolovanou boudu s odizolovanou podlahou (nejlépe polystyrenem, nikoliv slámou, na kterou mohou psi reagovat slzením očí či respiračními potížemi). Bouda by měla mít dvě místnosti, předsíň a ložnici. Nejlepší pak je, když má pes v průchodu mezi předsíní a ložnicí nějaký závěs, který brání průvanu. Je však pravdou, že ne každý pes tento závěs v boudě snese. Bouda by měla být velká tak, aby ji pes dokázal zadýchat, ale aby v ní zároveň měl prostorový komfort. Důležitá je zejména teplota v boudě, která by v přítomnosti psa neměla klesnout pod 5°C. V takovém případě by totiž psovi hrozilo nebezpečí pocitu chladu.

 

Nelze jednoznačně říct, zda štěně ven dávat či ne, nicméně vás musím upozornit, že mnoho chovatelů to nedoporučuje. Proto ještě před zakoupením psa oznamte chovateli, že chcete psa umístit ven a jestli on s tím souhlasí, popřípadě jaká opatření by vám doporučil. V každém případě je ale zapotřebí myslet na pohodlí a zdravý vývoj štěněte, které lze v zimě v boudě zařídit poměrně stěží.

 

Autorka: Andrea Ivaničová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?