Stisk psích čelistí

28. února 2014

Temný stín nenasytné šelmy se vrhá na kořist a zaživa jí trhá kůži z těla. Horký, tetelící se vzduch nad savanou skryje všechny výkřiky antilopy a do deseti minut z tvora tak kypícího životem nezbude prakticky nic. Pokud jste si mysleli, že hyena má nejsilnější čelisti na světě, pak jste na omylu, ačkoliv tento zástupce psovitých šelem je kousek pod vrcholem pomyslného žebříčku. Kdo je tedy první a kam až svou silou sahá váš milovaný pes?

Pes versus dinosaurus

Zapátráte-li v paměti, možná si vzpomenete na tyranosaura. Ano, tak ten na prvním místě není. Nejnovější vědecké studie prokázaly, že nejsilnější skus všech dob má krokodýl nilský (a ne tyranosaurus, jak se doposud myslelo) a to až 16 000 newtonů. Tento skus je ale krokodýl schopen vyvinout pouze při scvaknutí – na rozevření tlamy používá zcela jiné svaly, které se snadno dají překonat svázáním čelistí šňůrkou a vlastně jsou slabé, jako čaj. Pro srovnání – lidské žvýkací svaly jsou schopny vyvinout jen sílu 600 newtonů. To takový německý ovčák už je na tom o poznání lépe – pokud se rozhodne, že nikam nejdete, dá vám to najevo silou 1300 newtonů. Zkrátka, nedrážděte svého psa.

 

Jak fungují psí čelisti?

Na obyčejném skousnutí čelistí se podílejí čtyři velké žvýkací svaly a několik menších přidružených. Svaly se upínají do prvního žaberního oblouku a k jednomu přežvýknutí spotřebujeme tolik energie, jako k mávnutí rukou vzduchem odshora až dolů. Pečlivé žvýkání může být tedy opravdu namáhavé. A pokud chcete potravu řádně a správně rozmělnit a proslinit, měli byste každé sousto přežvýknout v průměru čtyřicetkrát!

 

Nedrážděte hyenu ani mastifa!

Jestli někdy vyrazíte do Afriky a uvidíte tam smečku hyen, nesnažte se je dráždit. Jejich dominantní a na první pohled z celého těla nejvíc výrazná morda je schopna vás stisknout silou až 5000 newtonů. I váš pes by se před ní měl schovat pod stůl – nejsilnější skus z domácích mazlíčků psovitých šelem, byl naměřen mastifovi: plných 1700 newtonů. Lví čelisti mají sílu 3000 newtonů, což je jako by vás stiskla váha 300 kg. Kosti vlastně křupnou samy, jen když ty zuby vidí.

 

Nesahejte psům na párky

Až vás tedy váš pes někdy při hře jemně stiskne zuby, vězte, že použil asi jednu setinu své síly a nemyslel to nijak zle. Nenechte se rušit a pokračujte ve hře. Buďte rádi, že to není hyena!

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?