Stříhání koně

11. ledna 2009

K péči o srst koně patří také stříhání a holení. Stříháním hřívy a ohonu koně se docílí lepšího estetického vzhledu, někdy se však touto úpravou může povést zamaskovat některé menší exteriérové nedostatky (krátký nebo dlouhý krk).

Ostříháním horní části ohonu se zvýrazní ladné nesení ohonu. Stříhají se také delší chlupy na spěnkách, ale jen u koní u nichž dlouhé rousy nejsou exteriérovým znakem. Ostříháním těchto chlupů se zabrání  zadržování vlhka a nečistot a od toho odvíjející se tvorbě podlomů. Nechat by se však mělo místo kolem ostruhů (spodní strana spěnkového kloubu), která plní funkci při stékání vody z holeně. Tato voda tak odkapává přímo na zem a nesmáčí zbytečně spěnku a patky koně.

 

V zimním období koním narůstá hustá srst, která tak koně chrání před nepříznivým počasím. Srst plní funkci tepelné izolace. Ustájení koně se na zimu stříhají, aby se při práci příliš nepotili.

 

Koně se začínají stříhat na podzim, nejlépe koncem září a v říjnu. Důležitým faktorem je také počasí. Následujícím termínem pro stříhání koně je leden, dále pak březen nebo duben. V tomto období koně začínají línat a my si tak můžeme ulehčit práci s čištěním. Nejhlavnějším důvodem proč koně stříhat je zabránění přílišnému pocení. Koně s hustou srstí, kteří vykonávají těžší práci, se zbytečně moc potí a v důsledku tohoto pocení pak mohou lehce prochladnout, ztratit kondici a jejich celkový stav se zhorší. Proto je důležité ostříhaného koně buď částečně nebo celkově přikrývat (záleží na typu ostříhání). Deka v tomto případě nahrazuje ostříhanou srst, proto by měla její tloušťka být alespoň 5 cm. Není vhodné používat pouze jednu deku, nýbrž několik dek. Kůň by měl mít deku ve stáji, deku pro pobyt venku ve výběhu a deku pro přikrytí po práci pro odpocení tzv. odpocovací deku. V chladném a nebo deštivém počasí se často používá deka bederní, kterou má kůň na začátku výcviku při uvolňovací a zahřívací fázi výcviku a poté po skončení výcvikové hodiny při „chladnutí".

 

K základním pomůckám pro stříhání koně patří elektrický strojek, náhradní čepele, malé nůžky, elektrické a bateriové trimery, malý štěteček a olej. Je dobré mít také malý šroubovák při výměně pojistek.

 

Pro stříhání koně existuje mnoho typů střihů. Výběr záleží hlavně podle typu práce, kterou kůň vykonává a typu jeho srsti.

 

Plný střih -  představuje ostříhání celého těla koně. Tento střih se používá u koní zařazených pro rychlou práci, jako jsou dostihy nebo u koní zúčastňujících se v jarních měsících výstav.

 

Dekový -  čabrakový střih (blanket) - patří mezi nejpoužívanější střih koně. Je ponechána oblast hřbetu, beder až po kořen ocasu, dále pak oblast končetin. Tento střih se používá pro koně vykonávající střední až těžkou práci.

 

Nízký postráňkový střih -  tento druh střihu se používá u koní, kteří jsou chováni venku a u koní nevykonávajících těžkou práci. Stříhá se spodní část krku, oblast mezi předníma nohama, břicho a horní část zadních nohou.

 

Překážkový střih -  tento střih se používá převážně u koní parkurových. Stříhá se hlava, spodní část krku, břicho a horní část zadních nohou.

 

Honební střih -  zde se stříhá celé tělo s výjimkou nohou a sedlové části pro ochranu hřbetu.

 

Náprsenkový střih -  patří mezi jednoduché střihy. Stříhá se pouze srst ze spodní části hlavy, spodní části krku až k prsům.

 

Zástěrový střih -  při tomto střihu se postupuje stejně jako u náprsenkového střihu, ale pokračuje se přes oblast nad předníma nohama sahající pod hrudník.

 

Irský střih - odstraňuje se srst z oblasti břicha, prsou, části krku a plecí. Někdy se stříhá i hlava.

 

Ve chvíli, kdy je rozhodnuto o typu střihu, si na koni křídou vyznačíme potřebné hranice střihu. Stříhat se začíná směrem odpředu na krku, pokračuje se dozadu k zádi koně. Dlouhé, rovnoběžné tahy strojku se vedou proti srsti.

 

Stříhání koní vyžaduje jisté zkušenosti, šikovnost, ale hlavně bezpečné zacházení se stříhacími strojky.

 

Autorka: Karolína Pachotová
Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?