Sv. Martin na bílém koni

11. listopadu 2013

Každoročně očekáváme, že 11. listopadu přijede Martin na bílém koni. Tento den je oblíbený především mezi dětmi, které radostně očekávají první sněhové vločky. Kdo byl vlastně svatý Martin a proč přijíždí na bílém koni? Na to se vám pokusím odpovědět v následujícím článku.

Martin z Tours se narodil v roce 312 našeho letopočtu jako syn pohanského římského důstojníka v římské provincii Horní Panonie (dnešní Maďarsko). Ve svých patnácti letech byl proti své vůli přijat k císařskému jezdectvu. Pro svou odvahu a spolehlivost se brzy stal důstojníkem.

 

Legenda praví, že jedné chladné noci viděl ve vojenském táboře v Amiens promrzlého polonahého žebráka. Neměl u sebe jídlo ani peníze a nevěděl, co by mu dal. Neváhal a svým mečem rozetnul plášť na dvě půlky a jednu podal žebrákovi. Další noc uviděl Ježíše oblečeného půlkou jeho pláště, jak mluví k andělům: „Tímto pláštěm mě oděl Martin, který je teprve na cestě ke křtu“. Ráno, když se probudil ze snu, byl jeho vojenský plášť opět celý. Po této události se nechal Martin pokřtít a opustil armádu. Založil mnišskou osadu města Poiters a také kláštery v Liguge. Pravděpodobně byl Martin v roce 371 zvolen biskupem v Tours. Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji je zobrazován na koni s polovinou pláště a žebrákem.

 

Svátek sv. Martina vznikl pravděpodobně na základě toho, že Martin jako voják jezdil na bílém koni. A protože tento den, tedy 11. listopadu začíná často sněžit, je tento svátek spojován právě se sněhem. Ostatně pranostika - na sv. Martina bývá bílá peřina, říká totéž.

 

Průvod svatého Martina, který jede na koni městem, se tradičně pořádá i v některých českých městech. Průvod bývá často spojován s lampionovým průvodem nebo se svatomartinskými slavnostmi, na kterých se ochutnává Svatomartinské víno. Přehled slavností naleznete ZDE.

 

Pranostiky, které se vztahují k svátku sv. Martina

  • na svatého Martina zima chod svůj začíná
  • na svatého Martina bývá dobrá peřina
  • na svatého Martina kouřívá se z komína
  • nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí
  • Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě
  • o Martině po ledu – o vánocích po blátě
  • Martin-li se mlhami odívá, mírná zima obyčejně bývá
  • zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima

 

Autorka: Jana Dvořáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?