Svatý Martin – posvícení s vaším psem

11. listopadu 2013

Každoročně přijíždí svatý Martin na bílém koni a každoročně se onoho sněhu dočkáme, když to jde dobře, až někdy po Vánocích. Staročeské posvícení, jak se mu také říkalo kdysi, oslavuje nejen svatého Martina, ale i dobré jídlo, pití, a při troše hledání v něm objevíme i zákulisní roli našich milovaných psů.

Kdo to byl svatý Martin?

Ačkoliv nositelů jména Martin bylo v historii nespočet, svátek se slaví kvůli Martinovi Turskému. Ten se narodil do pohanské rodiny v dnešním Maďarsku, v roce 316 a jedné noci polonahému žebrákovi poskytl polovinu svého pláště. Od toho okamžiku se rozhodl zasvětit život Bohu a žil jako poustevník až do svých jednaosmdesáti let. Dodnes se slaví 11. listopadu posvícení na počest tohoto patrona všech jezdců, koní i vojáků. Neodmyslitelně k svátku patří svatomartinská husa, mladé víno, rohlíčky s mákem a spousta veselí.

 

Pes a svatý Martin

Na Vyšehradě již odvěky stojí rotunda sv. Martina, kolem níž údajně s prvním úderem půlnoci obchází černý, hořící pes a kosti pohřbených lidí za ním vylézají ze země. Se jménem sv. Martin se pojí také legenda o Martinovi de Porres, který byl po smrti prohlášen za svatého. Sloužil v kostele, miloval zvířata a vystavěl v Limě vůbec první útulek pro psy na světě a to někdy kolem roku 1590. Pro změnu u Dominikánské republiky v Karibiku zase leží zapomenutý ostrůvek jménem Svatý Martin, kde se západem slunce začne pláží údajně znít štěkot neviditelných psů. A jelikož je Svatý Martin jakožto patron jezdců zobrazován na obrazech vždy na bílém koni se psem u nohou, zdá se, že pes k tomuto muži tak nějak neodmyslitelně patří. Takže to vlastně není jen svátek prvního sněhu a dobrého jídla a pití, ale je to i svátek vašeho psa!

 

Sv. Martin pro psa není tradiční

Mnoho tradičních rodin peče husu přímo doma. Pokud ovšem nechcete zadělat svému psímu kamarádovi na pořádný problém, kosti z husy mu raději vůbec nedávejte. Drůbeží kosti obecně mají schopnost tříštit se na drobné, ostré úlomky, které sice může pes bez problémů rozkousat a polknout, hrozí ovšem nebezpečí zaseknutí špičaté kosti v trávicím traktu. Což je problém mnohonásobně komplikovanější, než kůstka mezi zuby! Po celé republice se také v tento den nalévá letošní víno. Do 11.11 je prodej svatomartinského vína přísně zakázán a tak se na něj všichni patřičně těší, vašemu psovi jej ovšem rozhodně nenalévejte. Hroznové víno (čerstvé nebo i rozinky) může u psů vyvolat akutní selhání ledvin až otravu krve končící smrtí. Navíc ethanol obsažený ve víně je pro psa smrtelný, jelikož napadá jeho nervový respirační systém. Většina psů alkohol odmítá, pokud jej ale zkonzumují ve větším množství, jsou malátní, podchlazení a letargičtí a je třeba okamžitě vyhledat veterináře.

 

Kam vyrazit na sv. Martina se psem?

V den sv. Martina můžete se svým psem vyrazit na degustaci svatomartinských vín třeba do Botanické zahrady v Praze. Cena vstupného za psa je 50Kč a můžete s ním projít prakticky celou zahradu. Ve výstavních prostorách Krajské knihovny Pardubice se také v tento den můžete zajít podívat na výstavu obrázků dětí na téma Psi z knížek, máte-li to do Prahy daleko. Naopak pro moravské rodáky se koná 11. 11. na náměstí v Uherském Hradišti křest svatomartinských vín s Martinem na bílém koni, za doprovodu chasy v krojích. Ochutnávka vín je samozřejmostí. Brnem pak od 16.30 půjde lampiónový průvod, začátek u kavárny Veselá, pes vítán. Ať již vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte si příchod paní zimy pořádně užít. Případně alespoň tak, že si večer se svým psem společně vlezete pod vyhřátou peřinu.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?