Tajemná moc koček

7. března 2011

Každý majitel kočky jistě potvrdí, že kočka je zvíře poněkud tajemné. Nejen že má perfektně vyvinuté veškeré smysly, ale občas nám připadá, že má i ten pomyslný magický „šestý smysl“. Z tohoto důvodu byly kočky považovány v některých dávných kulturách za posvátná zvířata a starověká bohyně Sachmet dokonce povýšila kočičí stav do božských sfér. Kočky (obzvláště černé barvy) byly ve středověku naopak spojovány s čarodějnicemi a démony. Metoda nazvaná felidomantie je založena na předvídání budoucnosti za pomoci pozorování kočkovitých šelem, a to včetně našich koček domácích.

Kočka – fascinující zvíře

Lidé na celém světě byli kočkami fascinováni již od nepaměti. Kočky v lidech vzbuzovaly velké emoce - v některých zemích byly chovány v obrovské úctě, jinde byly považovány za zlo spojené se samotným ďáblem. Ve věšteckých uměních hrají zvířata obecně důležitou roli (kočky, koně, hadi, ryby, atd.), avšak právě kočky se staly symbolem obzvláště významným při magických rituálech celého světa.

Již ve starověkém Egyptě, kde se kočky těšily posvátné úctě a všeobecné vážnosti, věštci pozorovali kočičí chování a pohyby, podle nichž interpretovali budoucnost. Kočky byly v tomto období považovány za symbol sexuální zdatnosti a plodnosti. Rovněž starověké kultury Inků v oblasti Jižní Ameriky a v některých oblastech Indie a Číny kočky obdivovaly. Tato zvířata představovala důležitý pojem při okultistických a náboženských rituálech a ceremoniálech, o čemž svědčí mimo jiné velké množství soch v kočičí podobě.

 

Ve středověku byla kočka v Evropě považována za symbol zla, ztělesnění ďábla či čtyřnohého démona. Rčení, že kočka má devět životů pochází již z období středověku. Tehdy existovalo přesvědčení, že čarodějnice může kočičí podobu přijmout celkem devětkrát za život. Kočky byly v těchto temných časech upalovány na hranici spolu s domnělými čarodějnicemi.

 

Kočky věštkyně

Felidomantie je založena na chování koček a jejich pohybech. Felidomantie například určuje, že pokud kočka kýchne nebo pokud spí zády ke krbu, bude pršet. Ve felidomantii má také původ známá pověra o tom, že pokud Vám černá kočka překříží cestu, znamená to neštěstí (zde však pozor: v některých zemí překřížení cesty černou kočkou znamená neštěstí, v jiných právě naopak štěstí). Je-li kočka přítomna na svatbě, zaručí tak novomanželům dlouhé a šťastné manželství. V Anglii se proto v některých případech dává svatebním darem kočka, což má zaručit prosperitu právě sezdaného páru. Má-li námořník doma černou kočku, zaručí to bezpečný návrat jeho lodi do domovského přístavu. A naopak, pokud se kočka objeví na samotné lodi, předpovídá to smůlu (nezávisle na barvě či chování kočky). Ve Francii se říká, že pokud někdo vidí cizí bílou kočku vyhřívat se na slunci nebo na prahu, potom se některý z obyvatel domu brzy ožení či provdá.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?