Tajemství koní - co koně vědí a lidé ne

30. července 2013

Možná se vám to taky stalo. Jeli jste na koni, ale váš kůň najednou začal být nervózní, pak zastavil a odmítal jet dál, ačkoliv k tomu neměl žádnou evidentní příčinu. Uklidnil se teprve, až když jste jej obrátili zpátky. Jedná se o klasický příklad toho, kdy se pro nás lidi, chová kůň nepochopitelně.

V souvislosti s tím se vždy vynoří otázka: „Ví toho kůň více než my? Předvídá něco, co je pro nás nepostřehnutelné?“

Případů, kdy zvířata varovala například před nějakým nebezpečím, je popsána spousta. Tato schopnost vytušit, že se blíží nějaká hrozba, je připisována tzv. šestému smyslu.

 

Šestý smysl koní je fascinující

Tímto šestým smyslem, který se dá definovat jako schopnost vědět něco, co není běžné zjistitelné klasickými pěti smysly (přinejmenším těmi lidskými), je nesporně obdařen i kůň.

 

Jak se tento šestý smysl u koně projevuje?

Klasickým příkladem je případ popsaný v úvodu. Kůň odmítá vstoupit na nějaké místo, které nám nepřipadá nijak nebezpečné nebo zvláštní. Například na louce, jejíž povrch vypadá stejně. Když ale potom z koně seskočíte, zjistíte, že v tom místě se louka díky podmáčení mění v bažinu, do níž lze velmi snadno zapadnout.

Jistě, tento příklad se dá vysvětlit tím, že kůň je přece jen lepší pozorovatel než člověk, a třeba jen vycítí, že mu půda pod kopyty začíná pozvolna nebezpečně měknout. Takže jde vlastně o věc nepochopitelnou z lidského hlediska, ale ne z pohledu koně.

Je ovšem známo, že zvířata, a tedy i koně, ti především, dokáží předvídat, že se blíží bouřka nebo zemětřesení. V tomto směru se prováděly samozřejmě mnohé výzkumy, na základě jejichž výsledku byly zformulovány i vysvětlující hypotézy této schopnosti.

Jako nejpřirozenější vysvětlení se jeví to, že koně mají vyvinutý smysl pro chvění a tedy jsou schopní vnímat i velmi slabé otřesy, které předcházejí vlastnímu zemětřesení o několik hodin nebo i dní.

Slabinou tohoto vysvětlení je ale to, že ročně je zaznamenáno asi sto padesát tisíc lehkých otřesů, ale jen zcela nepatrný zlomek z nich je předehrou skutečného, opravdu silného zemětřesení.

 

Koně a zemětřesení

Jak to, že koně reagují právě jen na ty otřesy, po nichž následuje zemětřesení Další hypotéza to vysvětluje tím, že koně jsou schopni vnímat změny v geomagnetickém poli Země. Ale i tady se vlastně jedná o racionální vysvětlení, totiž že kůň má prostě schopnost tyto věci smyslově vnímat.

 

Ale jak vysvětlit ony případy, kdy se koně vyhýbají místům, kde prokazatelně došlo k nějaké tragické události a to třeba i hodně dávno.

I na to ovšem existuje vysvětlení, respektive pokus o vysvětlení.

Děsí-li se kůň projet například kolem místa, kde se, jak se později ukáže, nachází uhynulé zvíře, může to být tím, že kůň cítí tzv. feromony, tedy látky, které zvířata, ale i člověk vylučují, aby sloužily vnitrodruhové komunikaci, ačkoliv nejsou cítit jako pachy.

Zvířata vylučují tyto látky i v případě svého ohrožení, aby varovala příslušníky svého druhu před nebezpečím. Feromony ovšem mohou působit i mezidruhově a proto kůň může tyto varovné signály, které vyslalo uhynulé zvíře, vnímat.

Feromony ovšem časem samozřejmě zmizí, přesto se však kůň místům se ´špatnou pověstí´ vyhýbá, a lidí, kteří by mohli potvrdit, že něco takového se svým koněm zažili, je víc než dost.

Jak je to možné? To zatím zůstává záhadou.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?