TAJEMSTVÍ PSÍHO ČICHU

8. září 2010

Je všeobecně známo, že psi mají mnohem lepší čich , než lidé. Psí čich je dokonce milionkrát lepší! Proč tomu tak je?

Lidský nos má za úkol především předehřívat vzduch a vychytávat z něj prachové částice. Člověk se orientuje hlavně zrakem a sluchem a čich je pro něj až druhořadý smysl. Naproti tomu v živočišné říši je plno tvorů, kteří postrádají zrak, žádný z nich ale nepostrádá čich.

 

Tajemství psího čichu spočívá v obrovském počtu smyslových buněk, které pokrývají čichovou oblast v nose. Na ploše asi 3 cm² má člověk asi 5 miliónů smyslových buněk. U psa zaujímá čichová oblast plochu asi 130 cm². V počtu smyslových buněk jsou plemenné i individuální rozdíly např. jezevčík má 125 miliónů, foxteriér 147 miliónů a německý ovčák 220 miliónů smyslových buněk.

 

Pro výborný čich má význam také tvar psího nosu, vlhkost čenichu a pigment, který obklopuje smyslové buňky. Psí nos je prodloužený (s výjimkou vyšlechtěných brachycefalických plemen), aby se do něj vlezla obrovská plocha čichové sliznice poskládaná do záhybů. Záhyby slouží k oddělení pachů od vdechovaného vzduchu.

 

Pachy jsou tvořeny molekulami chemických látek, které jsou rozptýleny ve vzduchu. Vlhký čenich napomáhá rozpuštění ve vzduchu se vznášejících molekul a přivádí je do styku s čichovou sliznicí. Informace o přítomnosti molekul je potom nervovými vlákny přenášena do mozku.

 

Psi jsou pro svůj geniální čich využíváni pro rozmanité činnosti, jako je vyhledávání osob zavalených v sutinách staveb nebo pod lavinami, hledání drog či výbušnin. Ve Francii a v Itálii vyhledávají lanýže, které rostou asi 30 cm pod zemí. V Holandsku a v Dánsku je zase používají pro vyhledávání netěsností plynových potrubí.

 

Výborní pomocníci pro svůj čich jsou také v myslivosti nebo ve stopování
zločinců.

 

Živočišný pach je vlastně směsí četných, odlišně páchnoucích složek mastné kyseliny. Každý za sebou zanechává pachovou stopu (pot).

 

Zajímavé je, že jednotlivé složky pachu vyprchávají nestejně rychle a již během několika vteřin se pachová stopa podstatně mění. Pes, který běží po stopě, je asi po dvaceti metrech schopen tuto změnu vnímat a usuzovat tak na směr, kterým pronásledovaný běžel.

 

Rekordmanem ve stopování je dobrman Sauer, který 160 km neztratil stopu vedoucí jihoafrickou pouští.

 

Člověk laik by řekl, že na světě existuje možná několik set různých pachů a vůní. Odborník v oboru posuzování vůní vín nebo parfémů počítá pachy na tisíce a desetitisíce.

 

Kdyby pes dovedl mluvit, řekl by, že existuje tolik pachů, kolik je lidí, psů, koček, králíků, srnek a vůbec tolik, kolik pachy a vůně vydávajících tvorů je dohromady na celé zeměkouli – a ještě mnohem více.

 

Přidáno: 50 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?