Tatíí, já bych chtěla koně!

19. března 2016

Ačkoliv u kolosálních a mnohdy fyzicky náročných koňských sportů by člověk hledal spíše zdatného muže či mladíka, paradoxně ke koním nejen u nás, ale i ve světě nejvíce tíhnou dívky. A to nejčastěji dívky na pokraji dospívání. Skoro každý takový rodič pak jednoho dne zaslechne takovouto větu. Co pak dělat?

Klady a zápory dospívání, když máte koně

Až 50 % dívek se v období dospívání zamiluje do jezdectví, ale kolem šestnácti let přichází první pořádné lásky a děvčata to postupně vzdávají. Když už nic, vzdají to s nástupem na vysokou školu nebo s prací, kdy nemají dostatek času. Je proto důležité pečlivě zvážit, zda věříte svým dcerám a synům, že se budou koním věnovat dalších 20 let alespoň natolik, aby mělo význam jim nějakého koupit. No, a když usoudíte, že ano, začíná nakupovací kolotoč.

 

Kde, jak a za kolik koně koupit?

Základní otázkou zůstává kde vůbec začít hledat, když chcete koupit koně. Koupíte-li si časopis o koních nebo o zvířatech, obvykle vzadu naleznete několik inzerátů na prodej koní. Asi 50% z nich by mohlo stát opravdu za to, je to však sázka do loterie. Pokud se rozhodnete reagovat na nějaký takovýto inzerát, přizvěte si raději s sebou veterináře, až pojedete na „obhlídku zboží.“ Rozhodně se nemusíte rozhodnout hned! A pozorně poslouchejte rad veterináře, abyste nenaletěli prodejci „stoprocentně zdravého koně s prostornými chody,“ který doma bude dělat, že neumí pořádně klusat. Existují také tzv. prodejní stáje, což by se dalo přirovnat k realitním kancelářím, jaké obchodují s nemovitostmi. I prodejní stáje vám nabídnou širokou škálu na výběr, ale budete si muset zajet třeba i na druhý konec republiky a cena koně bude patřičně nadhozena. Dobrou volbou je „rozhodit sítě mezi koňáky,“ riziko toho, že naletíte, je zde nejmenší a obvykle se dá věřit tomu, co vám bude prodejce známý známého tvrdit. Jen si možná počkáte o něco déle, než natrefíte na ten správný kousek.

 

Jak vybrat vhodného koně pro dítě dorostence?

Pokud vybíráte koně pro svou ratolest, která nemá s koňmi dlouholeté zkušenosti a de facto se stále učí (on člověk se učí neustále, ale třeba po dvaceti letech praxe už je to rozdíl), je dobré hledat koně, který vaši ratolest bude mít co naučit. Rozhodně není vhodný mladý janek. Pokud má potomek představu o preferovaném typu sportu, vyberte mu asi 12-13 letého koně, který má ještě dostatek síly, ale zároveň už i svou moudrost a klid. Nechcete přeci, aby se váš dorostenec hned na druhém tréninku zranil a na třetím zabil... Důležitá je i cena – počítejte při koupi s tím, že možná za 3-4 roky nebude mít už dítě-puberťák o ježdění takový zájem, tak ať vám ve stáji zbytečně nestojí třeba sto tisíc. Takový kůň v rozumném věku od soukromníka, který třeba prodává koně, na kterého již nemá čas nebo peníze, se dá sehnat za velice rozumnou cenu (třeba i za 20 000)!

 

Při koupi koně - podpis na závěr

Na vybírání koně tedy vyrazte se svým potomkem a veterinářem – abyste nekupovali zajíce v pytli a abyste si byli jisti, že kůň je zdráv a dítě spokojeno. Nezapomeňte dbát při koupi na závěrečné smluvní formality – aby smlouva o koupi byla pro vás výhodná. Je dobré, když je součástí smlouvy i jakýsi protokol či závěr o předkupní prohlídce, kterou provedl váš veterinář a není na škodu, vyžádáte-li si i vyjádření veterináře, který koně po celou dobu ošetřoval. A pak nezbývá, než držet dětem palce! Je to přeci naše budoucnost, naše naděje a možná budoucí druhý Váňa, kdo ví. Vaším rozhodnutím koupit toho pravého koně pro svého dorostence se možná zrodí  nová jezdecká hvězda.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?