Tichý byznys kolem psů

30. května 2010

Byznys aneb podnikání v množení psů (nelze uvést chov psů, neboť takhle se to opravdu nazývat nedá), je velmi úzce spjato s módním trendem vlastnění určitého plemene psa. Není to tak dávno, co jsme ve večerních zprávách slyšeli informaci o zabavení několika desítek psů tzv. chovatelce. Při pohledu na záběry dospělých psů, štěňat a prostředí, ve kterém byli psi chováni, mrazilo.

Bohužel, v dnešní době, kdy chov určitých plemen psů je módní záležitostí, to nahrává množitelům (myslím, že tento výraz je správný), kteří si pořídí chovné fenky, od kterých vyžadují pravidelnou produkci štěňat bez ohledu na existenci chovatelského řádu, bez ohledu na snahu produkce co nejkvalitnějších a nejodolnějších jedinců. Prioritní je pouze kvantita, ne kvalita.

 

Potom ovšem dochází k tomu, že se připouští psi s vadami, které v běžné chovatelské praxi vylučují další chov. Budoucím chovatelům nezáleží na nějaké té vadě, která je pro laika zanedbatelná a hlavně není viditelná - co na nějakém centimetru navíc.... Důležité je vlastnit plemeno, které je módní, a vyrovnat se tudíž ostatním a hlavně, zaplatit co nejméně, vždyť je to jen pes.

 

Bohužel, mnohdy podmínky v těchto množitelských stanicích hraničí až s týráním zvířat. Vlastníci těchto stanic ve vidině vysokého zisku neposkytnou zvířatům výživnou stravu a dostatečnou péči, fenky dokonale zbídačí častými porody a zakrátko je odsunou do útulku, v horším případě utratí nebo „odloží někam".

 

A jak poznat, že se jedná o štěňata z množitelské stanice? Především jejich cena je daleko nižší, než je u daného plemene obvyklé, dále může být podezřelé, když majitel odmítá osobní návštěvu nebo neumožní seznámení s rodiči štěněte a s podmínkami chovu. Při osobní návštěvě si již uděláte obrázek o chovateli a jeho chovu, ve většině případů platí, že kvalitní a plánovaný chov produkuje kvalitní štěňata. Musím ale zdůraznit - ve většině případů.

 

I když při koupi štěněte se samotná cena zdá někdy dost vysoká, každý chovatel vám potvrdí, že cena mnohdy sotva pokryje náklady na chov. Lze říci, že o chovu psů můžeme hovořit jako o koníčku a ne jako o obživě. Pro vlastníky psů, kteří je chovají jako výnosný kšeft, neznamená samotný pes nic, jen nástroj k dosažení finančních prostředků.

 

Tento rozdíl si můžete plně uvědomit, když slyšíte chovatele, jak hovoří o své fence, o problémech během březosti a těžkém porodu. O jejím podlomeném zdraví a také o myšlence, že ji již nikdy nebude připouštět, neboť by další březost, i dle názoru veterinárního lékaře, nemusela přežít. To, že tímto činem přichází o peníze, mu nepřijde ani na mysl.

 

Nevím - snad jsem trochu pesimista - zda se vzniku dalších množitelských stanic dá zabránit. Můžeme je aspoň omezit tím, že nebudeme kupovat a ani projevovat pouhý zájem o koupi těchto štěňat, důrazně upozorňovat tyto tzv. chovatele na správný chov, chovatelský řád, na určitá pravidla v chovu. Pokud ovšem bude budoucím vlastníkům psů záležet jen na majetku a s tím souvisejícím pozlátku, mezi které patří i pes, pokvete i byznys kolem psů. Jediná možnost je vyřadit psa jako možný módní doplněk a na jeho místo dát například plyšáky. Pak je mohou poslat jejich majitelé i na dovolenou, obzvlášť nyní, když pro plyšáky vznikla cestovka, a chlubit se tím, co vše jejich plyšáček na dovolené viděl, procestoval a zažil.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?