Tipy jak krmit své štěně

31. července 2015

Obrátila se na mne paní s dotazem, že by si chtěla pořídit štěňátko, má je již vyhlédnuté a zarezervované, ale v chovatelské stanici všechna odstavená štěňátka krmí vařenou stravou. Takže teď neví, čím krmit štěně po příchodu domů, především když do budoucna chce pejska určitě převést na granule. Jaká strava je vlastně pro vaše štěňátko nejvhodnější a jak na ni přejít?

Domácí strava pro psa

Vařená strava je poslední dobou předmětem mnoha rozepří. Jako vše, má i tato stránka svá pro a proti.  Přirozenou psí krmí je samozřejmě maso. Původem jsou psi masožravci a jejich trávicí trakt je uzpůsoben na syrové maso. Díky domestikaci se však v chovatelských podmínkách již od narození zvykají psi na granulované krmivo. Granule obsahují všechny základní živiny zhuštěné v drobných kuličkách a celý trávicí trakt na to musí být přizpůsoben, aby postupně zvládl zpracovat takto zhuštěné živiny a energii. Vytvoří se díky tomu speciální střevní mikroflóra a celý trakt je rytmicky uzpůsoben pravidelným živinovým dávkám. Změna na jinou stravu je pro trávení naprostým šokem, a traktu dlouho trvá, než se zcela přeorientuje, což je doprovázeno průjmem nebo i nechutenstvím. Při vařené stravě je navíc – a především u štěňat – velice choulostivé odhadnout správný poměr dokrmování vitaminy. Bývá to největším problémem, pokud chovatel štěňatům vaří a majitel chce přejít na granule. Změna musí být pozvolná a i přesto nějakou dobu přetrvává průjem.

 

Není granule jako granule

Stejně reaguje zažívání i v případě, že již granulemi krmíte, ale načnete třeba nový pytel, kde je ještě zachován plný poměr tuků a minerálů, což je rozdíl oproti původnímu poměru v docházejícím a zvětralém pytli granulí. Pozor, kde granule skladujete! Pro trávení je závažným rozdílem i sebemenší odlišnost dávky krmení a u štěňat obzvláště.

 

Čím tedy nejlépe krmit štěně?

V případě, že majitel krmil vařenou stravou, doptejte se na přesné složení a alespoň prvních 14 dní se pokuste skladbu zachovat, s tím, že postupně přidáváte granule. Počítejte s tím, že po změně stravy můžete i dva měsíce očekávat průjmovitou stravu. Nejvhodnější pro krmení štěňat jsou granule s vyváženým poměrem živin v závislosti na druhu a velikosti štěněte. Nic nezkazíte nezávislou poradou s veterinářem ihned poté, co si pejska přivezete od chovatelů či z útulku. Je důležité dbát na to, že v rámci růstu potřebují štěňata vyšší množství vitamínu E a bílkovin a je naopak choulostivé hlídat nepředávkování vitaminem A a D. Doporučený poměr vápníku pro rostoucí štěně je 1:1-1,5:1 (Ca:P), což si můžete ověřit na obalu granulí. Nic nezkazíte vylepšováním stravy masovými konzervami určenými pro štěňata. Nezapomínejte krmit až 3x denně do půl roku věku a posléze alespoň 2x denně až do úplného ukončení vývinu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?