Trápení kočky kvůli vlastnímu pohodlí? To je plastika neboli vytrhávání drápků.

22. září 2013

Diskuze vedené okolo vytrhávání drápků domácím kočkám mají rozporuplné výsledky. Proto vám přinášíme objektivní informace o tom, jaké komplikace můžete kočce způsobit, pokud se pro takový zákrok, z důvodu vlastního pohodlí, rozhodnete.

Jak se plastika drápků kočky provádí?

V Americe je velmi módní záležitostí mít doma kočku, která drápky nemá. V naší zemi se však stále vytrhávání drápků u koček považuje za týrání zvířat a téměř žádný veterinární lékař vám tento zákrok neprovede. Vzhledem k tomu, že nelze odstranit samotný drápek, dochází během tohoto úkonu k tomu, že je kočce odstraněn poslední článek prstu. Čeho se ale lidé skutečně dopouštějí, když nechají své domácí kočce drápky vytrhat, se dočtete níže.

 

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Tím, že se majitel rozhodne u své kočky nechat provést plastiku drápků, se on sám a veterinární lékař, který tento zákrok provede, dopouštějí porušení §4 zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. V tomto zákonu je zakázáno amputování drápků z jiných než zdravotních důvodů (např. zánět).

 

Komplikace spojené s plastikou kočičích drápků

Může vám sice vadit, že kočka doma škrábe nábytek, poškozuje sedací soupravu nebo dokonce drápkem škrábne vás, ale nikdo nemůže přeci kočce ublížit natolik, že jí drápky dá odstranit. Navíc tím kočce můžeme způsobit značné komplikace. Jednou z nich je, že kočka se po odstranění drápků nemůže přirozeně pohybovat. Nemůže skákat ani šplhat, a dokonce může mít problémy i při běhání. Často se stává, že se tímto zákrokem změní i povaha kočky. Může nastat situace, kdy se z energické kočky či kocoura se stane absolutní introvert, který si přestane hrát a běhat, což může vést k tomu, že váš mazlíček začne být obézní, a tím mu způsobíte další komplikace.

 

Jak ale jiným způsobem zabránit poškozování nábytku kočičími drápky?

Nejjednodušším řešením, jak předcházet poškozování nábytku v domácnosti, je kočce drápky stříhat doma, nebo je nechávat stříhat u veterinárního lékaře. Nůžky na stříhání drápků koupíte v každém zverimexu a sami pak doma můžete svému mazlíčkovi stříhat vždy průhlednou část drápku. Je třeba ale říci, že před prvním stříháním drápků doma je lepší vzít na stříhání drápků kočku k veterináři, aby vám ukázal, jak správně drápky stříhat, abyste kočce neublížili (může totiž dojít k tomu, že ji ustřihnete moc velký kousek drápku a zasáhnete jí tím nerv, což je velmi bolestivé). Při pravidelném stříhání drápků nehrozí ani poškození nábytku a ani to, že by vás vaše kočička škrábla. V neposlední řadě je také třeba podotknout, že pokud máte kočku s průkazem původu a chcete s ní chodit na výstavy, je nezbytné, aby vaše kočka měla všechny drápky.

 

Autorka: Andrea Ivaničová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?