Trénink koně ve vytrvalosti

24. března 2014

„Těžko na cvičišti, lehko na bojišti,“ říká stará pravda a o vytrvalostních závodech to platí dvojnásob. Vzdálenost, kterou při nich kůň urazí, se počítá na desítky kilometrů, často v náročném terénu. Tady už opravdu si nestačí jen říct: „Hurá, jdeme na to!“ Aby byl kůň schopen urazit takovou vzdálenost ve svižném, čili závodním tempu (nezapomínejme, že jde o závody), musí být dokonale připraven. Jak na to se dozvíte v článku.

Trénink koně - důležitá je délka i intenzita

Vytrvalost může kůň získat samozřejmě jen kvalitním tréninkem, při kterém však můžeme uplatnit dvě metody.

  • První metoda klade důraz na délku tréninku. To znamená, že se plynule navyšuje délka tréninku, přičemž jeho intenzita, tedy rychlost, je poměrně nízká. Až po dosažení určité doby, řekněme, osmdesáti až sto minut, se zvýší intenzita, tedy i rychlost koně. Tato metoda je vhodná především pro koně, kteří s vytrvalostním tréninkem začínají vůbec poprvé.
  • Při použití druhé metody na to jdeme z opačného konce, klademe důraz na intenzitu. Začíná se na úrovni určité intenzity a přidává se čas. Názorně to vypadá následovně. Při projížďce si stanovíme jako základ tempo 300 metrů za minutu, tj. 18 km za hodinu, které striktně dodržujeme i proto, aby kůň toto tempo akceptoval, to znamená, považoval za zcela normální.

 

Při takto rychlém permanentním cvalu se totiž posunuje hranice aerobní kapacity koně, čili se zvyšuje jeho výkonnost. A to je přesně to, o co nám jde.

Pak už jen podle trénovanosti prodlužujeme délku tréninku. Trénovanost poznáme jednoduše. Jestli se po patnácti minutách po skončení uklidní tepová frekvence koně na šedesát tepů za minutu, pak můžeme prodloužit týdně trénink o pět až deset minut, samozřejmě při zachování intenzity.

Samozřejmě, i tady musíme respektovat zásadu, že nic se nemá přehánět, takže je to v první řadě kůň, kterého trénink musí bavit. Pokud kůň bude mít jakékoliv problémy, je nutné trénink adekvátně tomu přizpůsobit, nebo i přerušit, protože platí: „I odpočinek je součástí tréninku.“

 

Na co při tréninku vytrvalosti koně nezapomenout

Neměli bychom ale zapomenout i na další, neméně důležité maličkosti. Při vytrvalostním tréninku musí jít rovněž o to, aby se naučily snášet dlouhodobou zátěž nejen svaly, ale i šlachy, vazy, klouby a kosti. Těm to trvá o něco déle než svalům, proto není možné extrémně skokově zvyšovat zátěž koně, i když po stránce fyzické by to už nemusel být problém.

Nezapomínejme ani na přiježděnost. Vytrvalostní závody se zpravidla konají v členitém a náročném terénu, tady si se zkušenostmi z jízdárny opravdu nevystačíme. Dobře přiježděnému koni stačí ke zpomalení nebo ke změně chodu pouze na hlasový pokyn. Kůň se taky musí naučit překonávat brody nebo se proplétat mezi popadanými stromy, to všechno nás totiž při nejspíše vytrvalostním ježdění určitě potká.

A pak jsme tu ještě, my jezdci. I my se musíme poctivě naučit, tomu, čemu se říká jezdecké umění, tedy abychom koně při jízdě neobtěžovali, ale maximálně s ním spolupracovali.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?