Trénink psa hrou - SHAPING

17. dubna 2015

Shaping je ideální pro psy, kteří mají z něčeho strach. Pokud od vašeho psa očekáváte lépe odvedenou práci, ať už v rámci zlepšení jeho výkonu, nebo nácviku poslušnosti a obratnosti, je právě tento nástroj to pravé.

Shaping, česky jej můžeme nazvat tvarováním nebo utvářením, znamená, že vezmete problém, se kterým se pes potýká, případně cvik, který ho chcete naučit nebo jej vypilovat, rozdělíte ho na malé kousky, a psa postupně učíte nebo odnaučujete danou věc. Za každý posun kupředu psa odměníte, čímž se postupně propracujete k tomu, že dosáhnete svého cíle. A díky odměnám s každým posunem, kterého pes dosáhne, bude tato forma výcviku bavit také jeho.

K shapingu lze přistupovat různými způsoby. Určitě najdete trenéry, kteří tvrdošíjně chápou právě tuto metodu výcviku jako jedinou nejlepší cestu k výcviku psa s tím, že jakýkoli odklon od ní chápou jako škodlivý pro konečný výsledek. Jiní trenéři chápou tvarování jako jeden z prvků mnohostranného výcviku.

 

Věda v pozadí shapingu

Tvarovací proces funguje díky proměnnému chování. V jakékoli sérii opakování chování, kterou si vytvoříte, bude váš pes dosahovat různých výkonů, které by se díky shapingu měly postupně zlepšovat.

Řekněme, že budete chtít s dokonalou precizností natrénovat například povel „Sedni!“. Proto rozdělíte tento pokyn do tří částí, z nichž každá má být lepší, než ta předchozí. Pokud je průměrná doba provedení tohoto cviku vaším psem 4 sekundy, budete chtít dosáhnout času 3 sekundy nebo dokonce 1 sekundy. Nemožné?

Pokud byste byli velmi přísní, vzali byste do ruky stopky, papír s tužkou a precizně zapisovali výkony. Na základě těchto výsledků byste psa všemožně přesvědčovali, že zkrátka musí být rychlejší. To není příliš zábavné, že? Zkuste to tedy jinak.

Vezměte si na pomoc klikr a pokuste se odhadnout potřebný čas, a kliknout klikrem pokaždé, když pes sedí ve správné poloze. Jakmile pes pochopí, že zvuk klikru je spojený s odměnou, která se dostaví pokaždé, když se nachází ve správné poloze, záměrně začne zrychlovat provedení cviku a tím zkracovat dobu provedení. Proto se brzy dostanete na vámi požadované 3 sekundy.

Jakmile pes perfektně zvládne tento cvik za 2 sekundy, zvyšte laťku. Klikem odměníte provedení cviku za 2 sekundy nebo rychlejší. Rozdělením cviku do menších částí se postupně propracujete k tomu, že pes zvládne cvik bleskově rychle, řekněme za čas okolo 1 sekundy. Tím dosáhnete cíle, který jste si vytyčili. Navíc jak pro vás, tak pro psa, je tento trénink zábavnou formou.

 

K čemu všemu je shaping nápomocný

Jak již bylo řečeno, shaping není jen o nácviku povelů poslušnosti a obratnosti, ale také k nápravě chování či překonání strachu. Tvarování lze použít k:

  • dosažení chování, které je pro vašeho psa fyzicky obtížné nebo matoucí (např. při nácviku povelu „Sedni!“ u chrtů)
  • podpoře psa při výkonů chování, které je pro něj psychicky obtížné (chůze po žebříku, proskakování obručí, vstup do psího kotce apod.)
  • jemnému doladění návyků vašeho psa (např. rychlého přesného lehnutí k vaší noze)
  • nápomoci vašemu psovi naučit ho zkoušet nové věci a celkově kreativně přemýšlet s cílem řešit různé situace prostřednictvím utváření her.

 

Ve druhém díle vyprávění o shapingu se podíváme mimo jiné na to, jaké techniky shapingu lze použít, nebo jak při shapingu pracovat s pamlsky či jinými návnadami.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?