Trimování kopyt

27. října 2014

Pokud jste si položili otázku, co je to trimování kopyt, odpověď je zdánlivě složitá, a přitom tak jednoduchá – trimování kopyt je ten správný nástroj pro udržení kopyt v přirozeně zdravém stavu bez nutnosti používání podkov.

Proč kopyta trimovat

Použití trimování kopyt lze přirovnat např. k balení televizoru do papírové krabice pro následný transport. Pokud chcete ochránit televizor, nebude stačit, když krabici obalíte pevným papírem a zabalíte ji třeba do silné fólie. Protože tím zaručíte, že se neporuší krabice. Pokud ovšem krabice spadne na zem, televizor bude pravděpodobně nárazem poškozen. Je třeba ještě televizor vypodložit na těch správných místech polystyrénovými výstelkami, které zabrání pohybu. Pak je televizor perfektně ochráněn. Stejně tak je to s kopyty – pokud získáte pevnou stěnu kopyta, která roste těsně kolem kopytní kosti, vznikne tím velmi silný ochranný obal.

Správný tvar a přirozeně vzhledně vyhlížející kopyto, které je pevné v přední a střední části, podpůrné a polstrované vzadu. A uprostřed tohoto obalu je uložená člunkovitá kost a ohýbač šlach, které jsou dokonale chráněné. A to vše díky přirozenému ořezu kopyt.

 

Trimování kopyt jako návrat k přirozenosti

Uvnitř kopyta můžeme nalézt tři pevné kosti – kopytní kost, člunkovitou kost a na dolním konci krátké nadprstí. Zbytek kopyta je měkký a pružný. Je složený z ohýbače šlach, vazů, polštáře a bočních chrupavek. Ve zdravém kopytu se kopytní kost nachází až v přední části kopyta. Pokud je stěna v souladu s přirozenou stavbou, existuje zde velmi dobré laminární spojení. Přírodní ořez kopyta podporuje toto silné spojení. Minimalizuje napětí ve šlachách, podporuje přirozený přenos zatížení mezi stěnami a spodkem kopyta. Celá konstrukce kopyta se tak stává silnější.


Trimování kopyt jako nástroj procesu

Je třeba mít na paměti, že získání přírodního řezu kopyta je proces. Trimování kopyt je nástroj, kterým se tohoto stavu dosáhne. Je těžké tento proces provést na koni, pokud si nevezmeme jeho kopyta a důkladně neprostudujeme jejich současný stav. Je třeba si zodpovědět, co je současné době největší slabinou kopyta. Klíčem k úspěchu je ve většině případů správné zaoblení hrany, díky kterému lze zvýšit plasticitu kopyta. Pokud se rozhodnete studovat samotný proces trimování kopyt, určitě na internetu najdete plno stránek, které se zabývají samotným způsobem a průběhem trimování kopyt. Nezapomínejte však, že nejprve je nutné pochopit anatomii kopyta a logiku procesu trimování, protože s teprve s těmito znalostmi budete schopni provést kvalitní trim kopyt vašeho koně.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?