Trpí kočky jarní únavou?

10. května 2013

Na jaře se probouzí všechny živé organismy. Všechno rozkvétá a každý živý organismus začíná žít zcela naplno. Slunce pomáhá k vitalitě, kterou ale tělo po zimě tolik nemá. Potřebuje ji znovu získat. Čili i ten organismus kočičí.

Kočky a nízká odolnost

Že je kočka unavená, moc často na jejích projevech nepoznáme. Naprostou většinu dne totiž stejně prospí. Jasnými znaky, že kočka tolik energie nemá, jsou nižší chuť k jídlu, horší kvalita srsti, náchylnost k nemocem všeho druhu.

Dost často kočka v jarním období trpí například rýmou. Je to dáno i prudkými změnami počasí, kdy jsou teplotní výkyvy znatelné.

Je proto potřeba upravit kočce i denní režim, pokud tedy není zvyklá žít velkou část dne venku. Je li kočka přes zimu převážně doma, je dobré ji pouštět ven v kratších intervalech. Zima strávená v teple znamená, že je organismus kočky mnohem méně odolný než u zvířat, která jsou na zimu zvyklá.

 

Vhodná strava pro kočky

Kočky jsou zvyklé spásat trávu, kterou si navíc pečlivě vybírají. Ta jim neumožňuje jen zlepšit trávení, ale zároveň i dodává potřebné látky, jako jsou vitamíny a minerály.

Kočka, která je chovaná jen v bytě, nemá možnost si trávu najít. Existuje ale náhradní řešení, kdy lze zakoupit buď semena trávy určená přímo pro její konzumaci, nebo ji zakoupit rovnou již vzrostlou. Kočka by ji měla mít k dispozici celý rok.

Kromě toho je vhodné i stravu trochu upravit a vybírat hlavně tu kvalitnější. Krmný režim není potřeba měnit, ale musíme myslet na to, že kočka bude na jaře většinou trochu žravější. Dávky krmiva by se tedy měly na jaře trochu zvýšit.

 

Slunce jako kočičí životabudič

Stejně jako pro lidský organismus má i pro ten kočičí slunce velmi blahodárný vliv. Měli bychom na to myslet u mazlíčků, kteří se ven běžně nedostanou. Je dobré, aby kočka měla nějaký výběh nebo alespoň možnost načerpat sluneční energii jiným způsobem než tím, že ji pustíme ven.

Optimálním řešením jsou v tomto případě balkóny nebo voliéry specielně upravené. Balkón by měl být zabezpečený hlavně tam, kde je možnost fatálního pádu. Ale i v patrech nižších by tomu tak mělo být, pokud tedy nechcete o svého mazlíčka přijít. Útěk by mohl znamenat stejně dramatické následky.

Pokud nemáme k dispozici ani balkón ani venkovní voliéru, je řešením kočku venčit podobně jako psa. Naučit kočku na vodítko dnes není až takový problém. I když je pravdou, že někteří jedinci vodítko nikdy nepřijmou a neměli by k tomu být nuceni násilím. Začneme li s pravidelným výcvikem a postupným zvykáním si, je kočka schopná si na vodítko poměrně dobře zvyknout.

Pokud kočku pouštíme po zimním období ven, je nutné myslet na to, že její organismus je tak trochu zhýčkaný teplem a i poměrně slunné dny mohou zapůsobit trochu zrádně. Kožíšek ji neochrání, protože je zvyklá na teplo stejně jako člověk. Začínat je tedy vhodné po malých dávkách.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?