Trpí kočky stresem?

19. května 2014

Odpověď je nasnadě, opravdu trpí. Jsou na tom s emocemi stejně jako lidé a co se týká vnějších vlivů, občas nastane situace, která dokáže kočku pořádně vystresovat. Podnětů může být mnoho a důsledek se také projevuje různě. Jak tedy vypozorovat, že náš mazlíček trpí stresem?

Co může kočky stresovat?

Toho, co vyvede kočku z rovnováhy a má za následek stres, je mnoho. Může jím být změna prostředí, nový člen rodiny, šikana ze strany dalších zvířecích miláčků, ale i naše rozpoložení nebo prostě nuda.

Těmto situacím bychom měli předcházet, a pokud to nejde, je nutné se zařídit tak, aby stres nebyl dlouhodobý. Pokud už nastane situace, která je pro vašeho mazlíčka stresová, je nutné se mu věnovat ve větší míře.

Je dobré vypozorovat, čím se právě vaše zvíře rádo zabavuje a dopřát mu tuto činnost co nejčastěji. Ať se již jedná o hraní nebo jen mazlení s vámi. Pokud má vaše kočka ráda klid, dopřejte jí ho. Snažte se jí jednoduše vyjít vstříc, aby se dostala co nejrychleji do klidného stavu.

 

Důsledky stresu kočky

Mohou být jak fyzické, čili dostaví se zdravotní problémy, nebo psychické, čili kočka změní chování. V každém případě je dobré co nejrychleji reagovat na to, co je nestandardní a zvláštní.

Nejčastěji se stres projevuje tím, že je kočka nadměrně plachá nebo naopak agresivní. Také vyprazdňování se na místech mimo kočičí záchod, přestože ho před tím normálně používala, jsou důsledkem stresové situace. U tohoto případu pozor na to, zda kočka netrpí problémy s močovými cestami. Je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Dále se mohou dostavit problémy s ničením nábytku, ale i vykusování srsti. Nic z těchto příznaků deprese nesmíme podceňovat, protože důsledky by mohly mít nezvratný charakter. Je nutné je podchytit včas.

 

Nedůsledná výchova kočky

Stále bychom měli myslet na to, že stres mohou způsobit změny jakékoliv. Stejné je to i v případě, že kočička žije doma nějakou dobu jako jedináček a pak se najednou cokoliv změní. Například přibude miminko a váš mazlíček najednou není na prvním místě. Nebo má zákaz vstupu do míst, kam dříve normálně mohla. V naprosté většině bude takové změny brát velmi osobně.

Další velkou chybou jsou fyzické tresty. Žádný živý tvor nesnáší dobře bolest a ve formě bití už vůbec ne. Kočka je navíc na takové jednání velmi citlivá, dokonce citlivější než pes. Z takto trestané kočky je pak uzlíček nervů a náprava bývá nejen složitá, ale velmi dlouhá. Získat zpět její důvěřivost se někdy dokonce ani nepodaří.

 

Kočičí kamarád

Velký dopad na chování zvířete může mít právě i nuda. Zvláště u koček bychom o tom měli hodně přemýšlet. Je dokonce více než vhodné, aby si měla s kým hrát. V tomto případě platí, že dvě jsou vždycky víc, než jedna.

Myslete i na hračky nebo škrabadla, které ji zabaví a rozptýlí pak zvláště v případě, jedná-li se o kotě. To si hraje neustále. Dále některá plemena přímo vyžadují pozornost. Je to ale vždy individuální záležitost. Starší kočky přivítají klid nebo jsou jedinci, kteří jsou tak prostě založeni.

Vnímavý chovatel dokáže snadno vypozorovat potřeby svého mazlíčka a díky tomu mu také dopřát přesně to, co potřebuje.

Pokud si pořizujeme kočku, vždy je nutné mít na paměti, že dát jí najíst a napít nestačí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?