Tuberkulóza u psů

24. ledna 2014

Nadchází období, kdy všichni smrkají, kýchají a kašlou a viry se šíří vzduchem jako vlna neviditelného oblaku. I váš pes může začít zničehonic kašlat. Až 9 z 10 lidí trpí latentní formou tuberkulózy, která se navenek nijak výrazně neprojevuje, ale stejně snadno se šíří. Právě od nakažených lidí může tuberkulózu chytit i váš pes – u psů je projev této nemoci vždy chronický a jde o nebezpečné infekční onemocnění. Lze se mu nějak bránit?

Jak se projevuje tuberkulóza u psa

Původce tuberkulózy byl objeven až v roce 1882, i když přenos této nemoci z člověka na psa byl zaznamenán již v roce 1817. U psů ji způsobuje většinou bakterie Mycobacterium tuberculosis nebo Mycobacterium bovis. Přenáší se kapénkovou infekcí, nakaženými předměty či potravou a od nakažených zvířat i lidí. Ačkoliv v ČR je tuberkulóza a její výskyt útěšně potlačen, především v rozvojových zemích se šíří nekontrolovatelnou rychlostí. Mykobakteriální infekce se u psů dělí na plicní, gastrointestinální a kožní, podle oblasti v níž bakterie vytváří oteklé výrůstky a ohniska nákazy. V prvních měsících se nemusí tuberkulóza na první pohled nijak projevovat. Někdy i po více jak roce se pak dostaví chronická fáze nemoci, která se projevuje kašlem, zvýšenou teplotou, hubnutím spojeným s nechutí k jídlu. Pokud se rozšíří krevním řečištěm a přes mízní uzliny až do kostí, lze ji nahmatat i jako nerovnosti kostí.

 

Léčba tuberkulózy u psů téměř neexistuje

Ne zcela propuknutou formu tuberkulózy lze u psů léčit účinnými antibiotiky, obvykle jde o rifampicin zhruba po dobu půl roku. Musí se nejprve ovšem provést nákladné rozbory, aby bylo upřesněno, zda se vůbec pes nakazil bakterií, na níž antibiotika zabírají. Zvyklostí poslední doby je totiž mutace bakterií, kdy na léčbu antibiotiky přestávají mnozí původci tuberkulózy reagovat a stávají se rezistentními. Nové, účinnější léky dosud nebyly objeveny a uvedeny do prodeje. Pokud se již jedná o tuberkulózu v pokročilém stádiu, kdy se vyskytují výrůstky na kostech, plicích a kůži, je jediným řešením utracení psa, neboť tuto fázi již nelze vyléčit a pes se stává nebezpečným původcem infekčního onemocnění, kterým může snadno nakazit i lidskou populaci.

 

Jak je to s tuberkulózou ve světě

Ve světě je touto nemocí nakažena zhruba jedna třetina celkové lidské populace (asi 2 miliardy lidí) a obvykle o tom ani neví. Často se tuberkulóza šíří nakaženými zvířaty (například skotem), s nimiž se volně obchoduje. Díky tomu, že se ve většině případů nijak neprojevuje, předpokládá se nárůst nemocných lidí do roku 2020 až na dvě třetiny populace. Psi, jakožto původem masožravci, jsou na mnoho kmenů bakterií způsobujících tuberkulózu přirozeně odolní a možná zde je klíč k úspěchu vakcinace budoucnosti. Nezbývá než doufat, že díky psí schopnosti odolat téměř všem infekčním tipům mycobacerií, bude již brzy objeven účinný lék nejen pro lidi.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?