Úloha stravy u psů s epilepsií

24. října 2014

Pokud máte doma psa trpícího epileptickými záchvaty, tak dobře víte, že se jedná o dosti závažné onemocnění. Hned na začátku je třeba si přiznat, že ačkoli u lidí v některých případech dochází ke snížení počtu záchvatů v případě ketogenní stravy, u psů toto pravidlo neplatí. Navíc i kdy se veterinární lékaři na špičkové úrovni snaží vyzkoumat, které složky stravy mohou vyvolat nebo naopak odstranit epileptické záchvaty, nejsou zatím ve výzkumu nijak oslnivě úspěšní. Ale právě proto bychom měli stravě u psa s epilepsií věnovat zvýšenou pozornost.

Valná většina psů postižených epilepsií přijímá léky fenobarbital a/nebo bromid. Změna stravy psů může zásadním způsobem ovlivnit účinnost těchto léků. Podle dostupných výzkumů z veterinárních klinik lze konstatovat, že podíl bílkovin, tuků, sacharidů a dalších živin v těle mají vliv na celkový čas, po který zůstává fenobarbital v těle. Proto je třeba mít na paměti, že při změně stravy může být pes pod- nebo předávkován tímto lékem, i když podaná dávka zůstane nezměněna.

 

Jak zabránit zvýšenému počtu záchvatů

Podobná situace může nastat u bromidu a minerálního chloridu (ten je obsažen třeba v kuchyňské soli). Pokud pes z nějakého důvodu přijímá vyšší množství chloridu, vede to k rychlejšímu vylučování bromidu z těla. Proto je nutné zvýšit podávanou dávku léku. Veterinární studie ukazují, že průměrný obsah soli v komerčně propagovaných krmivech je v rozmezí zhruba 0, 33 až 1, 32 % v sušině. Ovšem množství soli přítomné v krmivu nemusí být uvedeno na etiketě. Pokud tedy jako majitel přecházíte z jednoho krmiva na jiné, je třeba vzít obsah chloridu do úvahy. Pokud dojde omylem k třeba čtyřnásobnému překročení původního množství chloridu přijímaného psem, je nutné počítat s náhlým zvýšeným počtem epileptických záchvatů.

 

Výbornou volbou pro psa je domácí kuchyně

I když je nutné hlídat případné změny ve stravě psa, není samozřejmě zakázáno přizpůsobit stravu aktuálním potřebám psa. Pokud je u psa diagnostikována epilepsie a jeho stravovací návyky nejsou zrovna nejlepší, je vhodné je okamžitě změnit. V takovém případě je vhodné doporučit velké výrobce krmiv, i když pravděpodobně nebudou komerčně známí. U nich je totiž vyšší pravděpodobnost neměnné úrovně jednotlivých složek krmiva i jejich kvality. Pokud máte čas, je pro psa s epilepsií výbornou volbou domácí kuchyně, u které si nejsnáze pohlídáte množství jednotlivých složek v potravě.

 

Alergie na složky psího krmiva

Další vhodnou příležitostí pro změnu stravovacích návyků psa může být bod, ve kterém zjistíte potravinovou alergii na některou ze složek používaného krmiva (obvykle je tato alergie patrná na chronickém svědění a občas také na zvýšení gastrointestinálního indexu). Potravinová alergie může, ovšem nemusí, sehrát svou roli v některých případech epileptických záchvatů. Proto je vhodné vydat se cestou pokusu s přechodem na hypoalergenní stravu a následně sledovat výskyty záchvatů.


Pokud je třeba, aby psi užívající antikonvulzivní léky, změnili stravovací návyky, případně začali do stravy zařazovat některou novou potravinu, je třeba pečlivě sledovat změny v četnosti a závažnosti záchvatů. Stejně tak je třeba sledovat příznaky předávkování (obvyklé jsou sedace a gastrointestinální účinky). Pokud se vyskytne cokoli neobvyklého, veterinář zkontroluje hladiny léků fenobarbitalu, bromidu a/nebo jiných antikonvulzivních léků a porovná je s předchozími hodnotami. Poté je schopen navrhnout další kroky vedoucí ke snížení vlivu nemoci na zdraví psa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?