Úskalí jarní pastvy pro koně

23. března 2011

Není všechno zlato, co se zelená! Tato parafráze známé lidové moudrosti platí na jaře dvojnásob. Pastviny se zelenají a po nich pobíhají koně, kteří se spokojeně popásají. Tato jarní idyla se totiž může velmi rychle změnit v nepříjemné zdravotní komplikace koně jako je silný průjem nebo i střevní kolika. Kůň, který byl přes zimu ustájen a dostával jen seno a jádro v pravidelných dávkách, si totiž musí na pastvu nejdříve zvyknout.

Nahrazení sena jarní trávou totiž způsobuje změny ve složení střevní mikroflóry, jejíž význam je pro trávení potravy u koně rozhodující. Pokud jsou tyto změny příliš prudké, pak zpravidla nevyhnutelně dojde k výše uvedeným zdravotním problémům, protože kůň není schopen jarní trávu dostatečně trávit.

 

Jarní tráva obsahuje totiž jen dvacet procent sušiny, zbývajících osmdesát procent je voda. To je v poměru k senu markantní rozdíl, který prostě nejsou schopna koňská střeva zničehonic strávit. Problémem je i značná výživnost jarní trávy. V trávicím ústrojí koně, který na ni není zvyklý, tak dochází k rychlé tvorbě plynu, mění se i střevní motilita.

 

Koně je proto nutné na jarní pastvu postupně navyknout.

 

Jak koně zvyknout na jarní pastvu?

Navykání koně na jarní pastvu trvá zhruba dva týdny. Její princip spočívá v postupném prodlužování pobytu koně na pastvině. V praxi to vypadá tak, že první dva dny se kůň nechá na pastvě třicet minut. Následně se tento pobyt prodlužuje každé dva dny o patnáct minut. Po dvanáctém dni se nechají koně na pastvě už dvě hodiny.

 

Po dvou týdnech už může kůň přejít k trvalému pobytu na pastvině. Pokud kůň dostane v tomto období průjem, je nutné se vrátit k původnímu rozpisu, který se uplatňoval při jeho navykání na pastvu. Pokud potíže přetrvávají, je dobré pastvu na několik dní i vysadit.

 

Na co dbát při navykání na jarní pastvu?

Při uvykání na pastvu se vyplatí dodržovat určité zásady. Předně by se na pastvu neměli vyvádět koně, kteří jsou hladoví. Hladový kůň se totiž může trávy doslova přežrat, což mu pochopitelně nijak neprospěje, ba právě naopak. Na pastvině by měli mít koně k dispozici i seno. Na pastvině nesmí chybět ani solný liz, a rovněž obecně platí, že i koně na pastvě potřebují minerální doplňky.


Jarní tráva má vysoký obsah lehce stravitelných sacharidů a bílkovin, naproti tomu má ale málo vlákniny, čímž se podobá jádru. Koním, kteří jsou již vyváděni na pastvu, by se proto měl i snížit přísun kalorií, to znamená minimalizovat v jejich krmné dávce jádro. I když na už pastvinách všechno raší a roste, mělo by v případě pastvy koní platit: „Spěchej pomalu.“

 

Tato moudrost by tak mohla na závěr přesně vystihnout to, jak se má postupovat při vypouštění koní na pastvinu po dlouhé zimě strávené ve stáji, když konečně přijde jaro a pastviny se nedočkavě zazelenají svěží travou.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?