Útulky pro koně

7. srpna 2009

Význam slova „útulek" zná každý z nás. Ale při vyřknutí tohoto slova se nám spíše vybaví útulek pro psy nebo kočky než pro koně. Ale naštěstí i tato zařízení u nás existují. Jedná se o domovy pro koně staré, nemocné, týrané či nechtěné. Většina útulků také aktivně bojuje proti nechvalně známým koňským transportům, či častému a zbytečnému usmrcení na jatkách, ovšem toto téma by vydalo na samostatný a především velice smutný článek.

Každý z vás si asi teď říká, kdo by tyto krásná ušlechtilá a elegantní zvířata nechtěl či dokonce týral? Vždyť přece velkým snem mnoha lidí je mít vlastního koně. Je mnoho koní a tedy i lidí, kteří žijí v souladu a vzájemném pochopení. Lidí, kteří si těchto zvířat váží a dávají jim nejen to, co potřebují, ale i lásku. Bohužel ale je i mnoho lidí, kterým na koních záleží pouze když jim mohou ulehčit práci či vydělat nějaké peníze. Tak jako existují milovníci koní, kteří jsou vděční, že mohou koně pohladit, pečovat o něj a užívat si pohled na svět z jeho hřbetu, existují i ti druzí, kvůli nimž musí tyto záchranné stanice existovat.

 

Jak to v útulcích chodí?

Každý kůň má vlastní stáj, která je denně dle potřeby udržována. Koníci tráví čas na pastvinách a ti, kterým to zdravotní stav dovolí, jsou bráni na procházky či vyjížďky do přírody. Do stájí pravidelně docházejí veterináři, kteří hlídají zdravotní stav koní a také kováři, kteří se starají o jejich kopyta. Veškerou péči zajišťují členové sdružení a dobrovolníci, kterým není osud těchto koní lhostejný.

 

Útulky také nabízejí možnost koně adoptovat, tedy přispívat na jeho krmivo a veterinární péči. Koně, které se podaří zachránit a stabilizovat jejich zdravotní stav, je možné odkoupit. Ale odkup koní má svá přísná pravidla, která jsou uvedena na webových stránkách těchto sdružení.

 

Jelikož u povídání o útulcích uvádím jejich webové stránky, které jsem sama navštívila, ráda bych upozornila, že některé údaje a příběhy nejsou opravdu pěkným čtením. Proto si vážím lidí, kteří se rozhodli aktivně se touto smutnou problematikou zabývat a pomáhat těmto nádherným zvířatům.

 

Pojďme se tedy alespoň s některými sdruženími, jejichž posláním se stalo pomáhat koním a vracet jim chuť do života, blíže seznámit...

 

Všechna sdružení uvedená, která jsou uvedena níže, patří mezi neziskové organizace, fungují tedy z vlastních zdrojů či sponzorských darů, a tak stále bojují s nedostatkem financí.


Zachraňte koně (OSZK)

Občanské sdružení Zachraňte koně je provozovatelem prvního oficiálně registrovaného útulku pro staré, týrané, nemocné či nechtěné koně. Tato nezisková organice působí hlavně na Moravě, jelikož statek sídlí v Topolanech u Vyškova. Ovšem sdružení se nezabývá „jen" péčí o své svěřence, ale aktivně bojuje proti koňským transportům, jejichž cílem jsou jatka a také proti transportům živých koní z Polska na maso, které přejíždí i přes naši republiku. První kůň sem byl umístěn roku 1992, avšak sdružení oficiálně vzniklo až roku 2003. Od tohoto roku se sdružení snaží vybudovat kvalitní záchytnou stáj, aby zde mohli staří koně důstojně dožít. Týraným a nechtěným koním dává příležitost se znovu zapojit do práce. Koně ze stanice nemohou být prodáni, což slouží jako opatření proti dalšímu nevhodnému zacházení. Koně, kteří jsou zde ustájeni na „dožití", chrání program známý jako „koňský důchod". Kůň stále patří majiteli, avšak je ustájen zde a majitel se finančně stará o jeho krmení. Více informací najdete na www.volny.cz/zachrante-kone.


S.O.S Život pro koně

Ve stájích nedaleko Horšovského Týna jsou umístěni staří a týraní koně, kteří byli odebráni svým majitelům na základě rozhodnutí Veterinární správy či Policie ČR. Toto občanské sdružení vzniklo v roce 2004 a kromě provozování útulku se věnuje i dalším aktivitám. Snaží se upevňovat vztah člověka k zvířeti, navrhovat zlepšení ustálených právních norem v oblasti týrání zvířat a tento problém šířit mezi veřejností. Například zde také funguje speciální telefonická linka na pomoc nejen týraným koním, ale všem zvířatům. Sdružení vydává vlastní zpravodaj Koňské ohlasy, kde je mapována činnost útulku a další informace o koních. Stejně jako první sdružení se i toto aktivně zapojilo do boje proti koňským transportům.

 

Na pěkných webových stránkách www.soszivotprokone.wz.cz najdete kromě dalších informací o sdružení také fotky a příběhy zachráněných koní.

 

Penzion Regália

Tento útulek v blízkosti Karlových Varů byl založen roku 2000. Od tohoto roku se majitelům útulku, manželům Sodomkovým a jejich spolupracovníkům, podařilo zachránit přes 80 koní. Penzion mimo jiné zprostředkovává i jezdecký výcvik. Otevření penzionu Regália bylo doprovázeno poměrně velkým zájmem tisku i médií, kmotři některých koní jsou známé osobnosti. Například zpěvačka Heidi Janků zde pokřtila první narozené hříbě, klisnu Líbeznou. S Regálií jste se již mohli setkat v jednom z dílů pořadu Chcete mě. Pro své členy a příznivce vydává zpravodaj Koran, který vychází 8krát až 10krát ročně. Další informace najdete na: www.regalia.karlovarsko.com .


Naděje pro koně

Další občanské sdružení, Naděje pro koně, bylo založeno v roce 2003. Koně jsou ustájeni ve Velkých Albrechticích poblíž Ostravy na statku z roku 1937, který po znárodnění sloužil jako vepřín JZD. Když se zde prasata přestala chovat, stavba značně zchátrala a zůstávala nevyužitá. V roce 2005 statek odkoupila paní Markéta Fábíková, zakladatelka tohoto sdružení, a začala s celkovou rekonstrukcí. Kromě provozování útulku se snaží pomáhat postiženým a sociálně slabým spoluobčanům, a to pořádáním různých akcí, při kterých hrají hlavní roli koně. Patronát nad útulkem převzal známý herec a chovatel koní - Václav Vydra. Další informace o tomto sdružení najdete na pěkných webových stránkách www.nadejeprokone.cz .

 

J.O. Bianka

Útulek se nachází ve Dvoře Králové a je pojmenován po dvouleté klisně Biance, která patřila majitelce útulku, paní Olze Višńákové. Klisna podlehla následkům úrazu způsobených při autonehodě. Kromě pomoci starým a nemocným koním se útulek zabývá také pomocí majitelům v případě nouze, například pokud nemohou dočasně či trvale nadále o svého koně pečovat doma, z důvodu povodně, požáru či závažných osobních problémech. Útulek Bianka pomohl nejenom koním, ale i hospodářským zvířatům, která zde byla umístěna v období povodní. K útulku je také přidružen jezdecký oddíl, který je zaměřen na péči a chov koní. Práce s týranými koňmi inspirovala dva členy zdejšího útulku a ti založili další dvě podobná zařízení. I s tímto útulkem jste se mohli setkat v pořadu Chcete mě. Prohlédněte si webové stránky www.utulek-bianka.cz.

 

Autorka: Petra Hanáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?