„Už je čas, dej mi najíst“…aneb naučené krmení koní v boxovém ustájení

18. května 2016

„Koníčku AHOJ, POZOR, USTUP, KRMENÍ, POJĎ SEM, NA STRANU, K SEDLOVNĚ, NA JÍZDARNU, DO MYCÍHO BOXU, DO SOLÁRKA, KRMENÍ…..“ a mnohé další zažívají koně ustájení v boxech. Jejich každodenní režim je hektičtější než u koní, kteří jsou „vypuštěni na pastvinu“. I přesto bychom koni měli dopřát čas a klid na podávané krmení. V tu chvíli si tedy odpustíme ho čistit, muchlat, odsedlávat apod.

Pravidla pro krmení koní v boxech

Koně, kteří jsou ustájeni v boxu, jsou většinou pracovně více vytížení než koníci na pastevním typu ustájení. Majitelé boxovaných koní pro své svěřence řeší trochu jinou péči. Tito koně dostávají objemové krmivo v určitých intervalech během dne. Pokud koně chodí do výběhu na pár hodin denně, mají možnost se v tu dobu pást. Jsou ale i koně, kteří jsou pouštěni pouze na jízdárnu, aby se proběhli, a potom jdou opět do boxu. Těmto koním se dává v boxu seno na příděl. Nemají možnost si určovat vlastní pohyb a dobu odpočinku podle sebe. Množství sena pro jednoho průměrného koně je přibližně okolo 13kg na jedince. Záleží samozřejmě na plemeni, věku, aktivitě koně apod. Koně v boxech nemají možnost přístupu sena adlibidum, proto je nutné hlídat jim i krmnou dávku sena. Kolik krmení má dostat náš kůň v dané zátěži si můžeme spočítat sami.

 

Časové intervaly krmení u koně

Koně jsou ve stájích krmeni většinou 2x denně – ráno a večer. Jejich krmná dávka je tedy rozdělena na 2 části. Platí pro ně to samé, co pro koně ustájené pastevně. Je možné jim krmení podat cca 1,5 hodiny přes samotnou zátěží, nebo potom po zátěži. K nejčastějším jadrným krmivům patří oves, ječmen, žito, dále i kukuřice a lněné semínko.

K dispozici by koně měli mít také solný nebo minerální liz a naprostou samozřejmostí je i čerstvá čistá voda.

 

Pozor na překrmování!

V boxech je ustájena i velká většina koní z jezdeckých oddílů a jízdáren. Ne vždy je kladen důraz potřeby jednotlivých koní a krmí se všichni stejně. Pokud tito koně nemají dostatek práce, pak je pro ně krmení jádrem 2x denně (mnohdy dokonce i 3x denně!) opravdu hodně a jsou na jízdárně nebo v tréninku „více veselí a skotačiví“, což se nemusí až tak líbit jejich jezdcům. Proto by mělo platit všude, že je nutné brát zřetel na míru zátěže, kterou po koni chceme, a dle toho mu předkládat krmení.

 

Každý kůň je individuální

Měli bychom mít na paměti, že každý kůň je individuální a je potřeba ho tak brát. Pokud vím, že můj rekreační koník má přebytek energie i po troše krmení, tak mu určitě nebudu dávat předepsanou dávku několika kilogramů krmiva podle návodu na obalu. Vezmu zřetel na jeho povahu a temperament a upravím dávku podle své zkušenosti (nebo za pomoci jiných) tak, aby mu vyhovovala. Dostihové závody ihned po vyjetí na první vyjížďku nejsou jistě pro většinu z nás tím pravým ořechovým, co bychom si chtěli užít s úsměvem.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?