Vaskulitida – když uši krvácejí

18. dubna 2017

Mnoho pejskařů se s tím už setkalo a kdo ještě ne, měl by si pozorně přečíst následující řádky, aby pak nebyl překvapen. Aneb vaskulitida – noční můra psích uší a ocasů!

Čí uši se mají bát?

Tato nemoc se často projeví v době pohlavního dospívání nebo například lokálně po vakcinaci, také jí může napomoci studené počasí (v tomto případě jde o tzv. nemoc chladových aglutininů). Je způsobena zánětem cévní stěny, která snadno praská. Projeví se jako popraskání konců boltců uší, strupy na boltcích, ať již z vnější nebo vnitřní strany, opadá srst, ucho se může jevit jako pergamenové, křehké, snadno krvácí a ranky se nehojí. Vypadání srsti, ztenčení kůže a možné krvácení pak hrozí i v případě reakce po očkování a na konečku ocasu. Tato nemoc je částečně i dědičná (dědí se predispozice k náchylnosti na toto oslabení, pokud se geny setkají s patřičně slabými geny ze strany druhého z rodičů, je pravděpodobnost vypuknutí u potomka velká). Nejčastěji na tuto nemoc trpí rhodéský ridgeback, pinčové a ratlíci, jack russel teriéři, zřídka i appenzelský salašnický pes nebo například lousianský leopardí pes. Nicméně nemoc si nevybírá.

peeess.jpg

Veterináři a jejich pokusný králík

Vaskulitida se často snadno zamění s nemocí chladových aglutininů nebo trombovaskulární nekrotizací. Všechny tyto nemoci mají stejný projev – strupy a krvácení nejčastěji uší, každou ale způsobuje o trochu jiná příčina. Ke zjištění podstaty problému je potřeba provést biopsii ze vzorku postiženého místa. Veterinář pak určí další léčbu – jenže mnohdy ne vždy úspěšnou a začíná maratón pokusů pokusného králíka. Lze aplikovat buď glukokortikoidy, homeopatika, kortikoidní masti. Léčba je obvykle aplikována zevnitř léky a zvenčí mastmi. Právě u uší ale hojení trvá dlouho – pes zatřepe hlavou a krvácí nanovo…Onemocnění se navíc zhoršuje v kterémkoliv případě s příchodem chladného počasí.

 

Odvar z babského ucha

Pejskaři se snaží s nemocí bojovat po svém – přestože je pro vnitřní užití prodej zakázán, mnohým se osvědčilo několikrát denně natírat ucho koloidním stříbrem. Jiní nedají dopustit na třezalkový olej, kterým ucho promasírují vždy během dne, ne před odchodem na procházku. Na nehojící se strupy někteří aplikují Hemagel, který lze sehnat i ve formě náplastí. Novinkou, která stojí za vyzkoušení je biolampa, kterou se nahřívá ucho již při prvním projevu pupínku. Aby se zabránilo znovuzraňování uší potřepáním hlavy, osvědčilo se psovi uši zafixovat látkou kolem hlavy. Nejhůře se psům sundává ustřihnutá ponožka nebo silonka, ale záleží na akutní fázi nemoci – někdy je lepší nechat ránu dýchat. U některých dojde nemoc tak daleko, že je třeba konečky uší amputovat. Pokud má váš pes jakoukoliv ranku na ušním boltci, není nač čekat – obraťte se na svého veterináře, ať provede testy a začne problém řešit. Mnohdy se může zdát, že se jen pes při pobíhání venku někde zranil, ale pravda může být nakonec fatální…

vaskul3.jpg

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?