Věci pro kočky z bazaru – mohou zabíjet?

21. ledna 2017

Známe to všichni – potřebujete své milované kočce koupit něco, co ještě nemá a co nutně potřebuje, ale do výplaty je ještě daleko. Takže kliknete na bazarový obchod a koupíte něco z „druhé ruky.“ Napadlo Vás někdy, jaké problémy může s sebou nést takové zboží a co znamená pro Vaši kočku?

Když se kočce pelíšek nelíbí

Prvním rizikem jsou pachy, které může vaše kočka z bazarového zboží cítit. Kočičí čich je velice citlivý – v nosní sliznici má 19 milionů čichových buněk, přičemž lidé mají jen 5 milionů. V překladu to znamená, že ani zdaleka neucítíte nic z toho, co vaše kočka. Pokud „second hand“ věc patřila kocourovi a vy máte kočku (nebo naopak) bude jí zajímavě vonět a k větším problémům by nemělo docházet. Pokud patřila stejnému pohlaví, mohou vznikat problémy, nevyčistíte-li zboží naprosto maximálně a stoprocentně. Například může vaše kočka přestat konat potřebu ve své toaletě a močit naopak někde úplně jinde (na postel, na sporák), aby dala okázale najevo, že se jí něco v jejím světě nelíbí. Cítí-li cizí pachy, může také například danou věc naprosto bojkotovat, nevšímat si jí a schválně ji přehlížet, ať již jde o škrabadlo nebo toaletu… V druhé řadě jsou tu pak nemoci

 

Nemoc s donáškou až do domu

Ačkoliv se to stává výjimečně, stát se to může. Pokud máte zboží z prostředí, kde se kočky dlouhodobě či opakovaně trápily s nějakou nemocí a nepovede se vám jej naprosto detailně vydesinfikovat, můžete si domů donést například dermatofytózu. Spóry tohoto plísňového kožního onemocnění mohou vydržet i několik měsíců, například ukryté v plyši škrabadla. Proti dermatofytózám existuje vakcinace a také postihuje především jedince s oslabenou imunitou (například koťata), přesto byste si na to ale měli dávat pozor. Další možnou přenosnou nemocí je chronická rýma. Kočka může tuto nemoc jednou prodělat a dále se stát jejím nosičem, pak se viry mohou přenášet například miskou nebo kočičí toaletou. Kontaktem s nakaženými předměty může dojít rovněž k přenosu panleukopenie neboli kočičího moru. I proti němu však lze očkovat.

 

Čím "second hand" vybavení pro kočky vydrhnout?

S bacily i pachy je to těžké. Můžete vyzkoušet Savo, horkou vodu, důkladně vše vysát a vydrhnout, přesto je tu stále asi jednoprocentní riziko, že se nemoc nebo vůně někde uchová. Vždycky riziko snížíte téměř na nulu, pokud svou kočku pravidelně očkujete. S pachy je to horší, neboť je my lidé necítíme a zde nemusí jít jen o bazarový produkt pro vaši kočku, ale i pro vás, například o sedačku, kterou dříve okupovala jiná kočka u někoho doma… Aneb za nízkou cenu je to vždycky tak trochu risk. Ale kdo neriskuje, ten nežije.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?