Velká pardubická 2014

22. září 2014

V letošním roce oslaví podnik Velká pardubická již 140. výročí své existence. Historicky první soutěž se uskutečnila 5. listopadu 1874 a závodilo se při ní o 8 000 zlatých mincí. Startovalo na ni čtrnáct koní a jezdců. Prvním vítězem se tehdy stal kůň Fantôme narozený ve Francii, jehož žokejem byl tehdy G. Sayers. Průběh samotného závodu i výsledky vzbudily bouřlivou vlnu ohlasu nejen v Čechách, ale i v ostatních zemích.

124. ročník Velké pardubické

Ačkoli letos oslavíme 140 let od založení nejstarší a nejobtížnější vnitrozemské steeplechase Gross country, jedná se teprve o 124. ročník. Důvodem tohoto nesouladu je fakt, že se závod kvůli různým politickým i klimatickým svízelím nekonal. Kvalifikační seriál na letošní ročník začal tradičně v květnu, samotná soutěž potom letos proběhne druhou říjnovou neděli.

Počátek Velké pardubické

Na počátku vzniku Velké pardubické stojí parforsní hony, které byly v 19. století oblíbenou společenskou akcí šlechty. Tyto hony byly typické tím, že při nich bylo možné sledovat jezdce v barevných kabátcích, kteří uháněli na koních se smečkou psů a pronásledovali zvěř, při čemž překonávali rozmanité překážky. Tato zábava, která byla původně rozšířena v Anglii, se brzy donesla do Čech. Roku 1836 uspořádal hrabě Oktavián Kinský první takový lov na svém chlumeckém panství. V roce 1841 inicioval kníže František z Lichtenštejna (tehdy velitel 9. pluku habsburského) přesun parforsních honů do Pardubic, kde proběhl jejich největší rozkvět. Důvodem byl nejen vznik parforsního spolku, ale také charakter místní krajiny, který se tolik podobal anglickému parku.

Významné milníky Velké pardubické

Za svých 123 uplynulých ročníků, kdy se Velká pardubická běžela, vstoupilo do historie závodů několik důležitých okamžiků, z nichž některé stojí určitě za připomenutí:

  • V letech 1987, 1988, 1989 a 1991 vyhrál tento závod ryzák Železník, přičemž jeho žokejem byl vždy Josef Váňa. Železník se tak stal jediným koněm, který dokázal ve Velké pardubické vyhrát celkově čtyřikrát.
  • Prozatím nejúspěšnějším jezdcem závodu je Josef Váňa, který dokázal vyhrát celkem osmkrát. Kromě čtyř vítězství s již zmíněným Železníkem vyhrál ještě s koněm Vronským (1997), další tři tituly vyhrál s hnědákem Tiumenem (2009, 2010 a 2011).
  • Lata Brandisová je doposud jediná žena, která dokázala zvítězit ve Velké pardubické. Vyhrála v posledním předválečném ročníku s klisnou Normou (1937).
  • V čase 8:58,99 minuty se cílem prohnala roku 2008 klisna Sixteen s žokejem Josefem Bartošem, která je tak do současné doby držitelkou rekordního času tratě.
Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?