Velká Pardubická - Bílá Odyssea

15. listopadu 2008

 V letošní 118. Velké pardubické se střetlo celkem 16 koní. Cílová rovinka však patřila výhradně dvěma běloušům. Obhájkyni vítězství Sixteen a mladému hřebci Amant Grisovi. Cílem proběhl jako první Amant Gris v sedle s Markem Stromským, dostihová komise však za vítězku prohlásila Sixteen, neboť hřebec Amant Gris špatně oběhl kužel mezi překážkami 10 a 10a zhruba ve třetině dostihu a byl po doběhu diskvalifikován.

Elitní šestnácka

Letošní Velká pardubická měla být podle dostihových kritiků jedním z nejkvalitnějších dostihů posledních let. Z pole šestnácti koní mělo hned několik účastníků reálné šance na úspěch. K největším favoritům se řadila dvojice ostříleného trenéra a jezdce, legendárního Josefa Váni, tedy obhájkyně loňského vítězství, osmiletá bělka Sixteen v sedle s žokejem Josefem Bartošem a ryzák Juventus, vítěz třetí kvalifikace a také kvalitního dostihu z italského Trevisa, v sedle se samotným trenérem žokejem Josefem Váňou, jenž měl útočit na šesté vítězství ve Velké pardubické. Po jeho boku nastupoval ke startu také Váňův sedmnáctiletý syn Josef, který byl v sedle vítěze Velké pardubické z roku 2006, letos méně výrazného, Decent Fellowa. Čtveřici „váňovských" želízek v ohni doplňoval asi nejméně šancový Mr Land.

 

Vedle silné Váňovi čtyrky nastupovala na start také trojice zahraničních koní, kteří přijeli hned několik dní před dostihem, aby si osahali místní dráhu. Největší respekt budil italský Fatal Mac s Romanem Raffaelem, který před dvěma týdny vyhrál významný cross v Meranu. Naposledy startoval italský kůň v Pardubicích v roce 1934. Oproti zbylým dvou Angličanům byl Fatal Mac v rozběhnuté sezóně. Dvojice ostrovanů - Nadover a Ivoire de Beaulieu - totiž sezónu letos teprve začínali, a proto byla jejich forma drobným otazníkem. Nadover se také letos účastnil Velké národní a skončil na výborném sedmém místě. Ivoire de Beaulieu loni už ve Velké startoval a obsadil slušné čtvrté místo.

 

Z dalších českých svěřenců měli největší šanci zástupci stáje Hřebčín Albertovec - Klip a Amant Gris. Dvanáctiletý Klip se dříve specializoval na závody military, loni vyhrál první kvalifikaci, ale poté se Velké ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit. Amant Gris nastupoval do dostihu zase se štítem letos neporaženého koně. Vyhrál první kvalifikaci a poté dostih v Bratislavě. Do užšího okruhu favoritů se řadil ještě Holčákův ryzák Numero Due, jenž se kvalifikoval do Velké druhým místem za Amant Grisem z květnové kvalifikace.

 

Osudová otočka

Jakmile se koně ukázali divákům před tribunou na slavnostní přehlídce, skočili zkušební skok a dorazili na start, jako mávnutím kouzelného proutku se skrz zamračenou oblohu probralo slunce. Stejně jasně a nadějně vypadal i start. Ihned po odmávnutí šel dopředu letoun Klip společně s Ivoire de Baeuliem a nasadili velice rychlé tempo. Amant Gris, Juventus, Numero due a Sixteen se drželi ve středu pole. Při náběhu na Taxisův příkop, největší strašák celého dostihu, se pole strategicky roztáhlo a z rychle nasazeného tempa jej všichni přelétli bez většího zaváhání či pádu. Na Popkovickém skoku měl velké problémy outsider Marath, ale jinak celé pole pokračovalo dál. Po Malých zahrádkách a Francouzském skoku však přišla na tzv. „náměstí" osudová chvíle. Amant Gris se posunul před Ivoira de Beauliea na první místo. Před náběhem na Prodloužený Taxisův příkop se celé pole rozdělilo na dvě skupinky. Vedoucí Amant Gris, Klip a Ivoire de Beailieu minuli směrovací barel zprava, zatímco zbytek pole šel dle regulí zleva. Jezdci však tohoto omylu nedbali a pokračovali dál. Na Prodlouženém Taxisu ošklivě upadl Klip a při tomto pádu si zlomil nohu tak, že musel být bohužel utracen. Zoufalý Jan Faltejsek utíkal bezradně po skoku pryč od koně. Celé pole pokračovalo dál na Drop, kde naděje na vítězství zhasla pro Junga s Bohuslavem Mátlem. Hned na to na Hadím příkopu vyklopili své jezdce Marath a Profil a původně krásně rozjetý dostih bez jediného pádu na Taxisu začínal blednout. To potvrdil na Velké vodě i Icare de Renom, když se poroučel k zemi. Mezitím se dopředu začínal posouvat Váňův tandem Sixteen a Decent Fellow. Na prvních místech se držel Amant Gris a také překvapivě největší outsider Hirsch. Před náběhem na travnatý ovál byli zadrženi Fatal Mac a Nadover, kteří už nestačili na zrychlení. Juventus s Váňou naopak šel pomalu dopředu. Sixteen a Amant Giris se začali pomalu vzdalovat od pole a při náběhu do cílové roviny už bylo jasné, že se bude jednat o souboj dvou běloušů. Chvíli to vypadalo, že Sixteen bude mít dostatek sil a v závěru Amant Grise předběhne, Marek Stromský však se svým hřebcem udržel vítězství až k cílové podkově a klisnu porazil.

 

Příště s buzolou

Když se oba běloušové poté vraceli k cíli, Marek Stromský i Josef Bartoš jásali nadšením a mávali rukama. Většina diváků z toho byla zmatena. Pěti nejlepším koním se dali za ucho stužky, Amant Grisovo ucho však zůstávalo neověnčeno. Teprve po několika desítkách minut bylo oznámeno, že proti výsledku dostihu byl podán protest ex-offo. Na velkoplošné obrazovce se začala pomocí elektronické tužky rozebírat situace, kdy vítězný Amant Gris minul směrovací barel. Marek Stromský byl po doběhu optimistický a tvrdil, že objetí točného bodu nehraje roli. Josef Bartoš a Josef Váňa však byli přesvědčeni, že Amant Gris udělal chybu, která ho bude stát vítězství.

 

Překvapilo mě, že Marek Stromský po té chybě dostih nevzdal a pokračoval," pravil po dostihu Josef Váňa. „Nevěděl jsem co tím sledoval. Když jsme pak najížděli na travnatý ovál, ztratil jsem s Juventusem bič. Romano Rafaelle byl však tak hodný, že mi dal ten svůj, neboť se chystal svého vyčerpaného koně právě zadržet. Nový bič mi po pár pobídkách však opět vypadl. Při náběhu do cílové roviny jsem ale měl štěstí podruhé, když mi pomocnou ruku podal tentokrát Libor Sedlář. I když jsme proběhli jako čtvrtí, jsem přesvědčen, že si o jedno místo ještě polepšíme. Nic méně, klobouk dolu před Amant Grisem, dneska byl skutečně výborně připraven."

 

Po doběhu se Josef Bartoš přiznal, že se trochu obával, jak si Sixteen poradí s Taxisem. Nakonec ale konstatoval, že takto skvěle Taxis neskočil ani kdysi s Decent Fellowem.

 

Po zhruba čtvrt hodině čekání se ozval hlas komentátora, který vyhlásil, že oficiálním vítězem se stává již po druhé v řadě klisna Sixteen. Druhý skončil outsider Hirsch, třetí Juventus, čtvrtý Numero Due a pátý Decent Fellow. Amant Gris musel opustit prostor před cílovou podkovou. Lidé začali jásat nad vítězstvím své favoritky. Trenér Amant Grise Milan Theimer sklesle konstatoval, že Amant Gris byl skutečně ve výborné formě, ale že příště již určitě regulérně vyhraje. Markovi Stromskému pořídí buzolu a točný bod již nebude mít žádnou šanci.

 

Čestmír Olehla, který tentokrát v dostihu neměl koně, po dostihu vzpomínal na Grand Premio di Merano z loňského roku, kde cílem proběhl první jeho kůň Massini, poté mu však dostihová komise vítězství vzala za to, že jednu překážku absolvoval mimo kurz. I tak umí být hořký dostihový sport. Také žokej je pouze člověk a může se zmýlit, svědomí Marka Stromského, největšího smolaře Velké Pardubické, bude však asi ještě hodně dlouho křehké. Také trochu i z toho důvodu, že Amant Gris zaběhl historicky jako první kůň Velkou pardubickou pod devět minut. Konkrétně za 8:58:49. „Šedý milenec" Amant Gris však v análech 118.ročníku Velké pardubické bude už navěky honorován pouze znamenákem DIS.

 

Autor: Ondřej Moravec

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?