Venkovní boxy

19. prosince 2008

Dávno už je pryč doba, kdy koně stáli na takzvaných „štontech" přivázáni u žlabu celý den. V dnešní době majitelé koní dbají především na co největší komfort, a tak se v maximální možné míře využívají prostorné boxy, stále častěji právě takzvané venkovní boxy. V čem jsou jejich výhody a nevýhody a za kolik je možné si je postavit?

Jaké je vhodné místo?

Ať se bavíme o stáji koupené, pronajaté, nebo vlastnoručně postavené, musí splňovat určitá kritéria. Venkovní boxy jsou v dnešní době nabízeny desítkami renomovaných i méně známých firem a firmiček nebo drobnými soukromníky - truhláři, kteří jsou schopni boxy postavit. Od toho se samozřejmě potom odvíjí kvalita, vzhled a v neposlední řadě také cena. Rozměrově se stavba často vejde do kritérií, kdy se na příslušných úřadech nemusí žádat o stavební povolení. Tuto věc je ale lepší ověřit na stavebním odboru příslušného úřadu. Je také nutné zjistit další podmínky, jako například nezbytnost jímky na hnůj či jiná omezení (chov hospodářských zvířat v dané lokalitě). Vyhneme se tím pozdějším komplikacím.

 

Důležitá je správná volba místa. Mělo by jít pokud možno o rovné místo, dobře odvodněné, kde je přístup k vodě a elektrické energii. Kůň by měl mít z boxu příjemný výhled, postavený by měl být ve směru od převládajících větrů, aby zajišťoval závětří. U boxů by jistě neměla chybět přípravna nebo přístřešek pro nářadí a krmení (balíky sena či slámy).

 

venkovní boxy_1.jpg

 

Velikost boxů

Boxy poskytují koním více pohodlí a pohybu.  Důležitá je však jejich velikost. Pokud bychom vměstnali vysokého mohutného koně do boxu pro ponyho, způsobíme více škody než užitku. Optimální velikost se udává 3,5 m x 3,5 m. Pro větší koně (nad 163 cm v kohoutku) je vhodný box o velikosti 4 m x 4 m. Boxy je lépe volit čtvercové než obdélníkové. Výška stropu je udávána nejméně 3 m.

 

Firmy, které dodávají a montují venkovní boxy, poskytují svým zákazníkům vysoký komfort a vždy postaví boxy na přání. Snadno a ochotně upraví své standardy podle přání zákazníka.

 

Ze stavebních materiálů se většinou používá dřevo různé tloušťky (nejméně 3 cm). Boxy musí být silné a pevné, aby udržely i neklidného kopajícího koně a zajistily mu bezpečí.

 

Podlaha a stájové dveře

Podlaha by měla být tvrdá, nenasákavá, protiskluzová. Firmy většinou používají betonové desky, na které instalují protiskluzový materiál (speciální stájové gumy). Podlaha se mírně svažuje.

 

Nejběžnější typ stájových dveří jsou dveře půlené. Horní část zůstává otevřená a kůň tak má příjemný výhled do okolí. Je tím také zajištěna dostatečná ventilace. Ale pozor na průvan, aby se kůň nenachladil. Okna by měla být ve zdi proti dveřím, aby vzduch proudil přímo. Dveře musí být široké minimálně 1,5 m a vysoké minimálně 2,25 m. Kvůli snadnějšímu přístupu se vždy otvírají ven a obě poloviny mají vlastní zavírání.

 

Ceny

Pokud se rozhodneme najmout na stavbu a montování venkovních boxů speciální firmu, musíme také počítat s vyšší cenou, která se u dvojboxu o velikosti 3 m x 6 m (tedy bez přípravny) pohybuje od 60 tisíc korun výše. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že se dá hezké „bydlení" pro koně pořídit laciněji. Vlastními silami jsme dvojbox o velikosti 3 m x 6 m s přípravnou o velikost 3,5 m x 3 m a přístřeškem na seno postavili za cca 40 tisíc korun.

 

Výhody a nevýhody venkovních boxů

Jedná se o nejekonomičtější variantu celoročního ustájení koní. Venkovní boxy se hodí pro všechny typy koní. Výhodami jsou snadná montáž a demontáž, venkovní boxy koni zajišťují lepší větrání, hodí se pro alergiky, pokud jsou koně zavření, mají možnost dívat se do přírody, navíc stavby často dobře zapadají do krajiny a většinou na ně není nutné stavební povolení.

 

Nevýhodou je práce za deště. Před boxy je nutný chodník nebo speciální venkovní gumy, kam ovšem napadá sníh a ten může v zimě i namrzat. U boxů je také nutné mít již několikrát zmiňovanou přípravnu na krmení (jádro, seno, sláma + další základní vybavení jako kolečko, lopaty, vidle, ohlávky, vodítka apod.).

 

Shrnuto a podtrženo, venkovní boxy jsou jistě lepší pro koně, ale náročnější na práci jejich ošetřovatelů.

 

Autorka: Kristýna Bublová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?