VIDEO: Jak krmit 3-týdenní štěně

21. února 2014

Od třetího týdne nastává tzv. přikrmování štěňat. Není to ale přesně daný termín. Někdy musíme začít přikrmovat dřív, někdy postačí později. To záleží na mléčnosti feny, na počtu štěňat apod.

Kdy máme začít přikrmovat štěně?

Štěňata, kterým už mléko od feny nestačí, se začnou dožadovat potravy tím, že čichají k jejím koutkům. Ta jim vyvrhne natrávenou potravu a tímto je učí žrát pevnou stravu. To musí zaznamenat chovatel a začít štěňatům dávat vhodnou potravu.

 

Typy krmení 3-týdenního štěněte

  • Mléčné instantní kaše pro štěňata
  • Rýžové kaše - instantní nebo tradiční z rýže (využít můžeme sušené mléko pro štěňata, které má poměrně krátkou dobu použitelnosti a které jsme si nachystali pro každý případ před porodem)
  • Suchá (granulovaná) strava pro štěňata při odstavu (než si na ni štěňata zvyknou, máčí se v mléce)
  • Škrabané syrové hovězí maso (musí být přemražené, aby se v něm zničily choroboplodné zárodky), můžeme ho ochutit mlékem
  • Vařené hovězí nebo drůbeží maso nadrobno nakrájené
  • Konzervovaná strava pro štěňata

Chceme-li ochutit např. jogurt nebo kaši, můžeme použít hroznový cukr nebo med. Normální cukr není vhodný kvůli špatné stravitelnosti.

Všechnu potravu bychom alespoň zezačátku měli ohřát na tělesnou teplotu.

Postupně s přibývajícími týdny rozšiřujeme jídelníček vhodnými druhy krmiv, aby zhruba v 6. týdnu štěňata přijímala všechny druhy tradiční stravy, i granulované.

 

Jak často přikrmovat štěně?

Platí pravidlo, že čím dříve začneme s přikrmováním, tím častější intervaly mezi krmením mohou být. Řídíme se chováním štěňat (žravost, nespokojenost po kojení), jejich váhou a tím, jak často je fena kojí. Pokud začínáme dříve jak ve 3. týdnu, bude stačit jedna dávka denně. Postupně dávky zvyšujeme a od 1. měsíce, kdy dochází už k odstavování štěňat, krmíme 5 – 6x denně. Měli bychom začínat vždy jedním druhem krmení (maso) a pokud se u štěňat nevyskytnou trávící problémy (průjem, zvracení), můžeme další den přidat jiný druh potravy. Takto postupujeme hlavně u rizikových druhů krmení (mléko, granule apod.). Pokud v misce zůstávají zbytky, měli bychom snížit dávky. Měli bychom podávat pouze kvalitní potraviny. Štěňatům nedáváme ani zbytky z kuchyně, ani z předchozího krmení - to by mohlo ohrozit jejich životy (špatná strava → průjem → snížená imunita → riziko infekčních nemocí, dehydratace atd.).

 

 

Autorka: Jana Dvořáčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?