VIDEO: Jak trénovat kočku pomocí klikru

17. listopadu 2014

Možná si stejně jako mnoho jiných majitelů koček myslíte, že domácí kočku nelze vycvičit. Možná jste to nezkusili, možná ano, ale z nejrůznějších důvodů jste neuspěli. Už jste slyšeli o tréninku pomocí klikru? Majitelé psů ho znají poměrně dobře a v současné době se stává středem zájmu i vlastníků koček, kteří mají zájem naučit svou kočku nějaký povedený trik nebo cvik.

Co je klikr trénink kočky

Klikr trénink kočky je velmi jednoduchý způsob, kterým lze u kočky vybudovat určité návyky a do jisté míry tak řídit její chování. Odborně lze toto budované chování nazvat operačním podmiňováním, laicky řečeno – v rámci výcviku využíváte přirozeného instinktu kočky zopakovat chování, které se u vás setkalo s úspěchem. Navíc u klikr tréninku se nepoužívají tresty, není to nutné. Jednoduše „označíte“ požadované chování kočky kliknutím a následně jej odměníte.


Jak funguje klikr pro trénink kočky

Klikr je malé plastové zařízení opatřené kovovým páskem, který umožňuje v případě stisknutí cvaknutí. Tento zvuk cvaknutí je v očích kočky něco zcela originálního a nezaměnitelného. Narozdíl třeba od vašeho hlasu je tedy tento zvuk jasným signálem komunikace. Tento zvuk si může kočka jasně spojit s určitým chováním, přičemž cvaknutí po každém správném provedení cviku utužuje toto chování.

 

Jak začít s klikr tréninkem kočky

Trénink kočky pomocí klikru začíná ještě před samotným použitím klikru, kdy je vhodné si prohlédnout některá videa o tomto druhu výcviku (např. zde je řada z nich). Také je možné si zapůjčit v knihovně nebo zakoupit odbornou literaturu na dané téma. Předem si stanovte, jakých cílů chcete dosáhnout, tedy které chování kočky chcete podpořit.

V první fázi tréninku je nutné navyknout kočku na nový zvuk, který klikr vydává. Toto provedete velmi jednoduše – stačí klikrem kliknout, a jakmile kočka tento zvuk zaregistruje, bez váhání ji odměňte. Zásadní je, abyste kočce nabídli jen kousíček něčeho velmi chutného, čímž v ní vzbudíte touhu získat víc.

Buďte při výcviku trpěliví. Některé kočky si zvuk klikru spojí s odměnou okamžitě, jiným to trvá trochu déle. Jakmile kočka pochopí vztah mezi zvukem a klikrem, je na čase pokročit ve výcviku.

Pravděpodobně nejvhodnějším cvikem do začátku je naučit kočku, aby přišla na zvuk klikru. Ať už bude kdekoli, jakmile uslyší zvuk klikru, ráda si přijde pro odměnu. Je to velmi podobné chování, které můžete u kočky vidět, když otevíráte konzervu s jejím oblíbeným jídlem.

 

Typy pro klikr trénink kočky

  • Při výcviku pomocí klikru je velmi důležité načasování. Klikr vždy stiskněte v okamžiku provedení požadovaného chování, ne po něm. Zvuk klikru může způsobit, že kočka v okamžiku cvaknutí okamžitě ukončí její chování ve chvíli odměny.
  • Během tréninku určitého chování klikněte pouze jednou. Vícenásobné kliknutí může kočku zmást.
  • Výcvik kočky provádějte pouze krátkou dobu.
  • Netrestejte kočku za špatné chování, ale odměňte ji za správné chování. Např. místo trestu za to, že kočka vykonala potřebu mimo toaletu , ji odměňte za to, že vykonala potřebu na toaletě.

 

VIDEO o tréninku kočky klikrem

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?