VIDEO: Koně a lyžníci - Co vám říká skijoring?

11. prosince 2012

Zasněžená krajina uhání někam dozadu, lyže sviští po třpytivém sněhu, opojná rychlost jízdy příjemně hřeje a kůň s vlající hřívou radostně cválá, jako by se neměl nikdy zastavit.

Kdo chce lyžovat, nemusí jen na sjezdovky

Zima je už konečně tady, hurá na lyže. Ale nejen sjezdovkami mohou být náruživí lyžaři živi, když se konečně rozjedou lanovky a vleky. Namísto čekání ve frontách, jež téměř neodmyslitelně patří ke koloritu tuzemských lyžařských středisek, si mohou milovníci rychlých prkének vyzkoušet skijoring.

 

Skijoring nemohl vzniknout nikde jinde než v kolébce lyžování, Norsku. Skijöring, jak se píše v norském originále, se dá přeložit jako ´řízení lyží´. V jeho nejpůvodnější variantě ovšem tahali lyžaře psi. Bylo však jen otázkou času, kdy psy nahradí kůň, aby tak vznikla „koňská varianta“ této zimní zábavy, nebo i docela seriózního sportu.

 

Stalo se tak ve dvacátých letech minulého století v rakouských Alpách, kde se v tamějších horských střediscích stal koňský skijoring velmi populární kratochvílí a zůstal jí až do dnešních dnů.

 

Jak je to se skijoringem u nás

U nás se první skijoringové závody konaly nikoliv někde na horách, ale kupodivu v Praze. Jejich dějištěm byla ovšem Chuchle, tedy místo, které je neodmyslitelně spojeno s dostihovým sportem. Na zasněženém chuchelském závodišti tak v roce 1929 změřili své síly nejen jezdci a koně, ale i lyžaři.

 

K tomu, abyste si skijoring taky vyzkoušeli, vlastně moc nepotřebujete. Stačí mít koně, nebo aspoň nějakého známého, který má koně, a lyže, nebo aspoň nějakého známého, který má lyže, a který vám je půjčí. Máte-li jedno i druhé, můžete rovněž vyrazit brázdit bílé planiny na rychlých prkénkách.

 

Při skijoringu kůň táhne lyžaře na lonžích o délce šesti až devíti metrů. Dramatičnost a dobrodružnost skijoringu je ukryta v tom, že musíte nejen udržovat rovnováhu a zápasit s různými nerovnostmi trati, ale taky dbát na to, abyste váš odstup od koně byl pokud možno aspoň o něco větší než minimální, tedy řekněme dostatečný.

 

O adrenalin není při skijoringu jistě nouze, vždyť kůň s lyžařem v závěsu může dosahovat rychlosti čtyřiceti kilometrů za hodinu. Asi netřeba připomínat, že i při skijoringu je přilba nezbytnou součástí výstroje. Provozovat můžete ale samozřejmě i pomalejší varianty skijoringu, záleží jen čistě na vás a na stupni vašeho lyžařského (ne)umění.

 

Ale na druhou stranu, chcete-li ještě něco navíc, tak si můžete skijoring zpestřit i skoky na sněhových skokáncích, na které se najíždí v plné rychlosti a není problém dosáhnout třeba i desetimetrových skoků

 

A patříte-li k těm, kdož zásadně upřednostňují místo lyží snowboard, a i takoví se jistě najdou, nevadí, skijoring se dá provozovat i na snowboardu.

 

Jak vypadá takový skijoring v praxi vám ukáže toto video: VIDEO o SKIJORINGU

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?