VIDEO: Konec koní v New Yorku?

13. března 2014

Koně a fiakry v New Yorku? Po pravdě řečeno, klapot koňských kopyt a volaní fiakristů bychom čekali asi spíše třeba ve Vídni než v New Yorku, městě, jehož symbolem jsou typicky žluté taxíky. Ale i v New Yorku si můžete popřát projížďku v klasickém fiakru. Tedy alespoň zatím, protože dle všeho toto „nelidské podnikání“, jak nazývají provozování koňských fiakrů jeho odpůrci, čeká brzký konec.

Týraní koní nebo jejich záchrana?

Mezi newyorskou 59. ulicí a 5. Avenue stojí fiakry už více jak sto padesát let. Kdo chce, může do nich nasednout a pozorovat mumraj v newyorských ulicích za zvuků klapotu koňských kopyt.

Tato moderní romantika v rušném centru velkoměsta má však podle svých kritiků i odvrácenou stranu, která je tím hlavním důvodem hlasitého volání po zákazu těchto tradičních fiakrů.

Tím hlavním argumentem je samozřejmě týrání koní. Podle odpůrců koňských povozů jsou koně v zápřahu až devět hodin, navíc v hustém pouličním provozu došlo už k několika nehodám. Protesty proti fiakrům přesvědčily i newyorského starostu.Koně do městského provozu nepatří, je to pro ně nebezpečné, mohli by žít úplně jinak,“ tak se dají krátce shrnout argumenty, kterými starosta New Yorku Bill de Blasio zdůvodňuje případný zákaz.

Majitelům koní se to docela pochopitelně nelíbí, jejich pohled na věc je zcela odlišný. „Dodržujeme všechny předpisy a zákony na ochranu zvířat. Práce našich koní je přísně regulovaná, navíc jsou pravidelně kontrolováni veterinářem,“ zní protiargumenty majitelů koní, kteří k tomu ještě dodávají to hlavní a podstatné, totiž že zákaz fiakrů bude mít negativní dopad na samotné koně.

Jde totiž o to, jak tvrdí majitelé, že kdyby se koně neocitli v New Yorku, skončili by nevyhnutelně na jatkách. Právě možnost ´pracovat v New Yorku´ je do tohoto smutného osudu, na rozdíl od mnoha jiných koní, zachránila.

 

Nadprodukce koní v Americe

Tím se dostáváme k jádru problému, kterým je "nadprodukce koní" v USA. Ta je pak podle odborníků důsledkem neregulovaného chovu koní.

Podle statistik například v roce 2013 skončilo na mexických a kanadských jatkách asi 140.000 amerických koní. To je, pro srovnání a lepší představu, plus mínus dvojnásobek celkového počtu koní, kteří jsou chováni v České republice.

Zákaz fiakrů tak může paradoxně ublížit samotným newyorským koním, kterých se v okolí Central Parku nachází asi dvě stě. Co s nimi bude potom, až fiakry kvůli svému zákazu dojezdí, nedokážou možná říct ani ti, kteří tento zákaz prosazují.

Náhrada za koně se ale už našla. Místo fiakrů mají turisty v New Yorku vozit vozítka na alternativní pohon. V již zmiňované Vídni bychom si něco takového místo koní zatím asi sotva dokázali představit.

Pokud však fiakry v New Yorku opravdu skončí, budou tento kdysi tradiční dopravní prostředek připomínat už jen pamětnické videozáznamy bez ohledu na to, kdo má v tomto sporu pravdu.

 

 

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?