VIDEO: Koňská dvojčata, víc starostí než radosti

30. května 2014

Už jste někdy viděli koňská dvojčata? Máme pro vás speciální video. Po jeho zhlédnutí vás jistě napadne otázka, proč jsou vlastně koňská dvojčata vzácná? Odpověď na to není zase až tak složitá.

Podívejte se na video dvojčátek koní:

 

Jen zdravé a silné hříbě mohlo přežít

Koně, respektive klisny, a to třeba i na rozdíl od krav, jsou výlučně "specializovány" na to, aby se jim narodilo jen jedno mládě, tedy hříbě. Záběry na videu mohou působit dojemně. Stejně jako představa, že z malých hříbátek budou jednou velcí koně. Zdání však klame. Koňská dvojčata, jakkoliv to může znít krutě, jsou zdrojem zdravotních problémů a rizik, a to především pro samotnou klisnu.

 

Proč jsou koňská dvojčata rizikem?

Především proto, že děloha u klisen prostě víc než jeden plod nepojme. Plod hříběte v pokročilejších fázích březosti zabírá tři čtvrtiny dělohy a pro další plod už tak jednoduše nezbývá místo.

Tato skutečnost je samozřejmě důsledkem evoluce. Jedno hříbě se rodí silné, klisna ho může bez problémů odchovat, šance na jeho přežití se tomu úměrně zvyšuje. Na rozdíl od toho případu, že se narodí dvě slabá hříbata, která by u divokých koní s naprostou jistotou nepřežila.

Ale i přesto u klisen může dojít k tomu, že březost klisny je vícečetná. V drtivé většině případů je to kvůli tomu, že dozrají a jsou oplodněna dvě vajíčka. Uvádí se, že jen něco přes 5 % koňských dvojčat jsou dvojčata jednovaječná. Když už se tak stane, nastává mezi plody to, co nelze nazvat jinak než tvrdý boj o prostor dělohy. Někdy si plody rozdělí dělohu půl na půl, v takovém případě se obě hříbata mohou narodit sice živá, ale přesto jsou malá a nezřídka uhynou po narození.

Může ale také nastat i ten případ, kdy si jeden plod "vybojuje" třeba 60 %, kdežto druhému zůstane jen 40%. Oba plody se sice vyvíjí, ale ten menší v závěrečných měsících březosti uhyne a zpravidla tak způsobí i potrat většího plodu.

Ale taky může dojít k tomu, že silnější plod získá výrazně víc prostoru, takže slabší plod brzy uhyne, a zůstane mumifikovaný v děloze. Silnější plod se může vyvíjet dál a nakonec i přijít na svět, byť takové hříbě bude menší.

Předcházející řádky snad dokázaly, že dvojčata u koní opravdu nejsou žádná radost, jakkoliv to může znít krutě. Ale statistika je nekompromisní.

 

Hříbátka dvojčata donosí jen 9 % klisen

V případech vícečetné březosti donosí dvojčata pouhých 9 % klisen. Z toho se dvě třetiny dvojčat narodí mrtvé. Jen v jedné pětině případů zůstane jedno hříbě živé, a jen přibližně 15% dvojčat se rodí živých, což ale ještě neznamená, že přečkají první kritické týdny. Řečeno jinak, z tisíce klisen, které mají vícečetnou březost, se živá hříbata narodí pouze třinácti klisnám.

Ať chceme, či nechceme, je lepší, a to především pro klisnu, dvojčata nemít.

Proto je vhodné klisnu vyšetřit ultrazvukem již v prvních dnech březosti. Dojde-li skutečně k tomu, že zárodky jsou dva, může se jeden ze zárodků včas odstranit. Pak je šance na to, že klisna druhý zárodek úspěšně donosí, poměrně vysoká.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?